banner39

El Cezire'den Türkiye kitabı

El Cezira Stratejik Araştırmalar Merkezi, Dış tehditler ve iç bağlantılar arasındaki Türkiye'yi kitaplaştırdı.

Arşiv 14.12.2009, 16:05 14.12.2009, 16:27
El Cezire'den Türkiye kitabıA. Aydoğan Kalabalık / Kahire - Dünya Bülteni

El Cezira Stratejik Araştırmalar Merkezi, 'Dış tehditler ve iç bağlantılar arasındaki Türkiye' adında Türkiye ile ilgili yeni bir kitap yayınladı. 12 Türkiye uzmanı tarafınan kitapta, Türkiye farklı yönleriyle ele alınıyor.

Kitap, Osmanlı'nın torunlarının yedi yıllık AK Parti döneminde nasıl siyasi, ekonomik ve kültürel yönden gelişme gösterildiğini ele alıyor. Türkiye'nin içinde bulunduğu bütün sıkıntılara rağmen son dönemde Ortadoğu'nun en önemli ülkeleri haline geldiği belirtiliyor.

Eleştirmenler kitabın Arap aleminde Türkiye ile ilgili yayınlanan en geniş v3e kapsamlı çalışma olduğunu belirtiyor. Türkiye ile ilgili dah önce de farklı kitapların yayınlandığını hatırlatan uzmanlar, önceki çalışmaların Türkiye'yi bir bütün olarak değerlendirmediği, ülkenin belirli bölümlerini incelediğini ifade ediyor.

12 Türkiye uzmanı, Türkiye'nin iç meselelerini, sosyal dokunusunu, asker-siyasi ilişkilerini, ekonomik yapısını ve Adalet ve Kalkınma Partisinin bütün bu konuları nasıl bir politika ile idare ettiğini incelemiş.

Türk dış politikasındaki son yıllarda genişleme de kitapta ele alınıyor. Uzmanlar Türkiye'nin son yıllarda Amerika, ABi ülkeleri, İran, Arap ülkeleri, Orta Asya ve Kafkaslardaki politikalarını da masaya yatırıyor.

Kısaca kitap, Arap okuyucuya Türkiye'yi bütün yönleri ile tanıtıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?