banner39

El Ezher Şeyhi Tantavi peçeyi yasakladı

El Ezher Şeyhi Tantavi, bir kararnameyle, kendisine bağlı orta öğretim kurumlarında peçe takılmasını yasakladı.

Arşiv 06.10.2009, 14:31 06.10.2009, 15:03
El Ezher Şeyhi Tantavi peçeyi yasakladı

 

Ali Murat Karakış/ Kahire- Dünya Bülteni

El Ezher Şeyhi Muhammed Seyyid Tantavi, 05 Ekim 2009 tarihinde bir kararname yayınlayarak, El Ezher liselerindeki dersliklerde peçe takılmasını yasakladı.

El Ezher'in ılımlı bir İslami eğitim kurumu olduğunu söyleyen Tantavi, aşırılıktan daima uzak durduğunu, ayrıca karma eğitim yapmadıklarını bu sebepten dersliklerde peçe giyilmesini yasakladığını belirtti. Peçenin İslam dininde yerinin olmadığı sadece bir adet olduğunu da öne sürdü.

El Ezher ulemasından bazıları da, daha önce yapmış oldukları açıklamalarda, eğitim kurumlarında ve üniversitelerde güvenlik ve diğer bazı sebeplerden dolayı, peçe giyilmesine karşı olduklarını duyurmuşlardı.

Öte yandan Mısır parlamentosunda yüzde yirmilik bir grup oluşturan Müslüman Kardeşler Örgütüne mensup milletvekilleri, El Ezher liselerinde öğrenci ve öğretmenlere peçeyi yasaklayan Tantavi'nin görevinden alınmasını istedi.

Olay Tantavi'nin 4 Ekim 2009 Pazar günü El Ezher Üniversitesine bağlı eğitim kurumlarını ziyareti esnasında gündeme gelmişti. Tantavi, Başkent Kahire'nin Medinet el Nasr semtimde yer alan Ahmed Ellibi Kız Okulunu ziyareti esnasında, orta okul ikinci sınıf öğrencisi bir kızın peçe taktığını görünce, yüzünü açmasını istemişti.

Öğrencinin itirazı üzerine Tantavi, peçenin İslam dini ile uzak veya yakından ilişkisi olmadığını, sadece bir adet olduğunu öne sürdü ve 'Resmi bir talimat yayınlayarak okullarda peçe takılmasını yasaklayacağım' dedi. Dediğini yapan Tantavi'nin bu kararından sonra ülkede peçe tartışması başladı. Karar sadece El Ezher'in ortaöğretim kurumlarını kapsıyor. El Ezher üniversitesine bağlı fakülteler içinse geçerli değil.

Tantavi, Fransa'nın orta öğretim kurumlarında başörtüsünü yasaklaması sonrasında, kararı alan Fransız yönetiminin hemen yardımına koşmuş, Müslümanların bulundukları ülkelerin kanunlarının şeriattan üstün olduğunu ve bu kanunlara uymak mecburiyetinde bulunduklarını söylemişti.

Tantavi, Mısır'da, El Ezher'in başında bulunmasına rağmen, İslam'a oryantalistler gibi bakan bir yerli gibi görülüyor. Tantavi, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüşmüş, Peres'in dakikalarca elini sıkması ve müşfik bakışları, Mısır'doa büyük tepki toplamıştı.

banner53
Yorumlar (1)
Burhan Sergen 12 yıl önce
Bu tantavi denilen adamın kökü mutlaka araştırılmalı büyük ihtimalle müslüman değil aynen Müslüman dünyasına yutturulan hüsnü mübarek denilen adam gibi aynen yaser arafat denilen adam gibi,aynen hafız esad gibi daha niceleri var isimlere bakarmısınız sanırsınızki isimlerinden adam zannedersiniz ama gel görki beş para etmez şerefsizler bu şerefsizler sadece o ülkelerdemi hayır, bizim içimizdeki yerli hain ve namussuzlarıda unutmayalım destek verdiğimiz adam zannettiğimiz kimler iyice öğrenelim derimmmmmmm
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?