banner39

El Ezher'in yeni şeyhi Ahmed Tayyib oldu

Mısır devlet başkanı Mübarek yeni El-Ezher şeyhi olarak Şeyh Ahmed El Tayyib'i seçti

Arşiv 19.03.2010, 14:26 19.03.2010, 15:47
El Ezher'in yeni şeyhi Ahmed Tayyib oldu

 

Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Dünya Bülteni/ Kahire

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, El Ezher Üniversitesi Rektörü Ahmed Muhammed Ahmed Et Tayyib'i, El Ezher Şeyhi olarak atadı.
 
Ahmed Et Tayyib'in geçen hafta Suudi Arabistan'da vefat eden El Ezher Şeyhi Muhammed Seyyid Tantavi'den boşanan makama, 62 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararıyla atandığı kaydedildi.
 
81 yaşındaki Tantavi, geçen hafta Suudi Arabistan'da geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat etmiş ve vasiyeti üzerine Medine-i Münevvere'da Beka Mezarlığı'nda toprağa verilmişti.
 
El Ezher Şeyhliği'ne usul olarak Mısır müftüleri atandığından Mısır Müftüsü Ali Cuma'nın bu göreve getirileceği öngörülüyor, El Ezher Üniversitesi Rektörü Ahmed Et Tayyib'in de adı geçiyordu. El Ezher Şeyhleri, ömür boyu aynı görevde kalıyor.
 
Mısır'da genel olarak Mısır Müftüsü Ali Cuma'nın El Ezher şeyhi olacağı yönünde yorum yapılmaktaydı. Daha farklı tutumu ve entelektüel kişiliğiyle dikkat çeken Ali Cuma, Tantavi'nin Fransa yönetiminin başörtüsü yasağı ile ilgili görüşüne muhalefet etmiş ve Tantavi'ye katılmadığını söylemişti.
 
Mısır Müftüsü Ali Cuma, El Ezher Şeyhliğine tayininden sonra Ahmed Et Tayyib'e kutlama mesajı göndererek, bu önemli görevde Allah'tan muvaffakiyetler diledi, İslama, Müslümanlar ve Mısır'a hayırlı hizmetler temennisinde bulundu.
 
10. yüzyılda kurulan El Ezher Üniversitesi, Sünni İslam dünyasının dini otoritelerinden biri olarak kabul ediliyor. El Ezher şeyleri başbakanlık vekili görevini de üstlendiğinden, Mısır kanunlarına göre bu makamın siyasi yönü de bulunuyor.
 
Mısır'ın Saidi bölgesi olarak isimlendirilen güneyinden olan Ahmed Tayyib, özellikle de Ramazan ayında Mısır devlet televizyonundaki dini programlara katılarak halkın sorularını yanıtlayan, Mısır'da tanınan bir alim.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?