banner39

El-Farabi'de Türkçe sınıfı açıldı

Kazakistan'ın Almatı şehrinde El-Farabi Üniversitesi'nde Türk Dili bölümü açıldı.

Arşiv 02.10.2009, 10:58 02.10.2009, 16:34
El-Farabi'de Türkçe sınıfı açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA) katkılarıyla Kazakistan'ın eski başkenti Almatı'daki El-Farabi Üniversitesi'nde Türk Dili ve bilgisayar sınıfı açıldı.

Üniversitedeki açılışa Kültür ve Turizm Müsteşarı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin Almatı Başkonsolosu Mehmet Uçar ve Tanıtım Müşaviri Mine Kasap, Eğitim Müşaviri Kadir Çetin, Din İşleri Müşaviri Arif Gökçe, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof Zulhayır Mansurov, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşma yapan Kültür ve Turizm Müsteşarı Yılmaz, Kazakistan ile Türkiye arasında ilişkilerin istenilen seviyeye henüz gelemediğinden yakındı. İki ülke arasında daha yapılacak çok işlerin olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin dünyanın da yakından izlediğini aktardı.

Dost ve kardeş iki ülkenin ortak kültüre sahip olduğunun altını çizen müsteşar Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: "Kazakistan ile Türkiye arasındaki turizm sektörünü daha da canlandırmamız lazım, Türkiye'den Hoca Ahmet Yesevi türbesini görmek isteyen bir çok insan var. Türkiye ile Kazakistan arasındaki uçak seferlerini arttırmamız lazım." dedi.

Dünya Turzim Örgütü Genel Kurulu toplantısı için Kazakistan'a gelen İsmet Yılmaz ayrıca, Yunus Emre Kültür Merkezi'nin bir yıl içinde Kazakistan'da açılacağını belirtti.

Bu çerçevede ortak projelerin daha çabuk hayata geçirileceğine dikkat çeken Yılmaz, Kazakistan'da ikinci bir Kazak Türk üniversitesinin de açılabileceğine vurgu yaptı.

El-Farabi Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde şu anda Türkçe'nin yanı sıra 8 farklı dilde eğitim veriliyor. Üniversitede Türkçe toplam 80 öğrenci eğitim görüyor.


banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?