banner15

El Fetih, Hamas hükümetine sıcak

Filistin seçimlerinde Hamas'ın gerisinde kalan eski iktidar partisi El Fetih'in, Hamas'ın kuracağı hükümete katılmaya sıcak baktığı belirtiliyor. İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert ise, 'Hamas ile Filistin yönetimi arasında fark kalmadığını' söyledi

El Fetih, Hamas hükümetine sıcak

El Fetih'in parlamentodaki grubunun başkanı Azzam El Ahmed, Gazze'de bir Hamas heyetiyle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, iki partinin ortak bir programda anlaşma sağlaması halinde El Fetih'in Hamas'ın kuracağı bir hükümete katılabileceğini söyledi. El Ahmed, ''ilke onayı ve (bir koalisyon hükümetine katılma) niyeti ortada, ancak program konusunda anlaşmaya varmamız lazım'' ifadesini kullandı.
 
İsrail: "Hamas ile Filistin yönetimi aynı"
 
Bu arada İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, 'Hamas ile Filistin yönetimi arasında fark kalmadığını' söyledi. Parlamentonun Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu'nda konuşan Olmert, Hamas Filistin Özerk Yönetimi'ne liderlik ettiği sürece, İsrail'in bu yönetimin kurumları arasında ayrım yapmayacağını belirtti.

Filistin yönetimine yeniden para aktarma kararını savunan Olmert, bu paranın yarısının verilen hizmetler karşısında İsrailli firmalara döndüğünü, diğer yarısının da ücretlerin ödenmesinde kullanıldığını anlattı. İsrail, geçtiğimiz ay Hamas'ın seçimleri kazanmasından sonra Filistin yönetimi adına topladığı yaklaşık 55 milyon doların aktarılmasını durdurmuş, daha sonra yeniden ödemeye başlamıştı. Olmert, komisyondaki konuşmasında, İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı da 'ırkçı ve İsrail'den nefret eden bir Yahudi düşmanı' olarak niteledi. 
    
Netanyahu: "İktidara gelirsem Hamas'a güçlü cevap veririm" 

İsrail'deki muhalefet partisi Likud'un lideri Binyamin Netanyahu da, 'Hamas'ın yerel bir örgüt olmadığını, Batı ile tarihi bir çatışma içinde olan ve İsrail topraklarını 'kurtarmayı' amaçlayan dünya İslam hareketinin bir parçası olduğunu' savundu. İsrail politikasının 'şahin' isimlerinden Netanyahu, Kudüs'te yaptığı konuşmada Hamas'ın Hizbullah ile ilişkisi olan, İran'dan da yardım alan bir örgüt olduğunu söyledi.
 
İktidara geldiği takdirde Hamas'ın füze saldırılarına büyük bir güçle cevap vereceğini belirten Netanyahu, ABD önderliğinde uluslararası bir kamuoyu baskısı yaratmaya çalışacağını, saldırılarının finansmanı için kullandıkları fonları keseceğini  söyledi.
 
Hamas, 25 ocakta yapılan seçimlerden zaferle çıkmış, dün Filistin lideri Mahmud Abbas, yeni hükümeti kurma görevini Hamas'tan İsmail Hanye'ye vermişti.
CNNTURK

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48