banner15

El Fetih Hamas'a Karşı Birleşti

El-Fetih'in 'eski tüfekleri' ile değişim yanlısı genç kadroları, 25 Ocak'ta yapılacak genel seçimlere güçlü katılmak için birleşme kararı aldı. El-Fetih her iki listesini birleştirerek Hamas'a karşı tek bir cephe halinde genel seçimlere gir

El Fetih Hamas'a Karşı Birleşti

Özel bir mahkemenin Merkezi Seçim Komisyonu'na adaylığını bırakmak isteyenler için altı saat ek süre vermesi talimatı El-Fetih'e her iki listesini karıştırmak için zaman tanıdı. Adaylık büroları 14 Aralık'ta resmi olarak kapılarını kapamıştı. El-Fetih'in avukatı Merkezi Seçim Komisyonu'nun 13 Aralık'ta tüm gün boyunca bürolarının kapalı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvuruda bulundu. Bunun üzerine mahkede çarşamba günü adaylık bürolarının altı saat açık tutulmasına karar verdi.

'Eski tüfekler' ile 'genç kadrolar' birleşiyor

El-Fetih'in birinci aday listesi 'eski tüfekler' olarak adlandırılan parti idaresi tarafından, ikinci liste ise değişim yanlısı genç kadroları tarafından hazırlanmıştı. ''Gelecek'' olarak adlandırılan ikinci listenin öncülüğünü partinin liderlerinden Merwan Barguti yapıyor. İntifada'daki rolünden dolayı İsrail tarafından ömür boyu hapse mahkum edilen Barguti halen tutuklu bulunuyor. El-Fetih her iki listenin birleştirilmesi için mahkemenin vereceği kararı bekliyordu. Bundan sonra artık her iki listede kimlerin yer alacağı üzerine tartışmalar yürütülecek. 25 Ocak'ta yapılacak genel seçimlerle belirlenecek olan parlemento 134 milletvekilinden oluşacak. Batı Şeria'da yapılan belediye seçimlerinde Hamas, El Fetih'in elindeki çok sayıda önemli belediyeyi almıştı. 2005 genel seçimleri öncesi bir test olarak görülen belediye seçimlerinde, Hamas, Nabluz, Cenin ve El Bireh'te Filistin lideri Mahmud Abbas'ı partisini geride bırakmıştı.

Hamas'ın bu başarısı İsrail'de büyük rahatsızlık yarattı. İsrail hükümeti son günlerde yaptığı açıklamalarla bu rahatsızlığını dile getirerek, Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin oy kullanmasını engelleyecekleri uyarında bulundu. Ancak İsrail henüz bu konuda kesin bir karar almış değil. Oy kullanımın engellenmesinin Filistin cephesinde büyük tepkiye yol açacağından endişe ediliyor.

İsrail'den Gaze'ye üç roket atışı

Öte yandan belediye seçimlerinden sonra da her iki tarafın karşılıklı saldırıları halen sürüyor. Filistinli direnişçilerin Gaze'den İsrail'e doğru iki roket atışının ardından İsrail bu saldırıya karşı çok sayıda obus atışı ile karşılık verdi. İsrail ordusu yaptığı açıklamada, roket atışlarının Gaze Şeridi'nin kuzeyindeki inşa edilmemiş alana doğru atıldığını ileri sürdü. Filistinli kaynaklar ise İsrail ordusunun üç roket atışı yaptığını ve bu roketlerin bir çiftlik yakınlarına düştüğünü belirtti. Saldırıda yaralanan olmadı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48