banner15

El Fetih Kongresi'ndeki değişim tartışılıyor!

Abbas, Fetih kongresinde hareketin yaşlılarını emekli ederek, güçlendi mi, yoksa HAMAS karşısında mevzi mi kaybetti?

El Fetih Kongresi'ndeki değişim tartışılıyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Reuters haber ajansı, 74 yaşındaki Mahmmud Abbas'ın 20 yıl sonra ilk kez El Fetih kongresini toplayarak bir kumar oynadığını, ancak 2300 oyu alıp yeniden başkan seçilerek bu kumarı kazandığı yorumunu yaptı.

"Filistin'de Mahmud Abbas'ı yeniden lider seçen El Fetih hareketi kongresi Yaser Arafat döneminden bu yana parti yönetiminde etkili olan isimleri emekliye ayırarak Abbas'ın elini güçlendirdi."  Reuters'a konuşan El Fetih içindeki bazı Filistinliler böyle konuşuyor.

Reuters'ın analizine göre, El Fetih yönetimindeki bazı isimler, yeni seçimle birlikte Batı Şeria'da etkin olan El Fetih'in Gazze Şeridi'nde hakim olan Hamas ile uzlaşma noktasında daha fazla manevra alanı kazandığını iddia ediyor. 

El Fetih içerisinde adam kollama ve yolsuzluğa karışan birçok ismin bu kongre ile tasfiye edildiğini savunanlar, El Fetih'in Filistin halkı nezdinde daha da saygınlık kazanabileceğini öne sürüyorlar.

Bu görüşe karşı çıkanlar da var: Bunlar ise özellikle iki ismi örnek gösteriyor; Dahlan ve Ebulayneyn...

Bu Filistinlilere göre, özellikle Filistinli güvenlik şefi Muhammed Dahlan'ın partinin merkez yönetim kuruluna girmesi, taraflar arası ilişkinlerin daha da gerginleştirecek. Çünkü yönetim kuruluna girmesi kesinleşen bazı Fetih üyeleri, Filistinliler tarafından 'çürümüş Filistin siyaseti'nin simge isimleri olarak anılıyor.

Muhammed Dahlan'ın yanısıra, yönetime giren Cibril Receb ve Tevfik Tıravi de Gazze'de yaşayan Filistinliler'in yakından tanıdıkları isimler. Hamas'ın yönetime gelmesinden önce Gazze'nin 'güvenliğinden' sorumlu bu üçlü, gözaltı merkezleri, hapishaneleri ve yaşadıkları lüks hayat ile anılıyor.

20 yıl aradan sonra yapılan ilk kongrede 'yenilenen' Fetih'in yönetim kuruluna seçilen bazı 'genç' üyeler ise aslında Filistin siyasetinde uzun yıllardır yaptıkları ve söyledikleri ile tanınıyor. İsimleri yolsuzluk, görev suistimali ve aşırı güç kullanımı ile anılan bazı isimler koltuklarını kaybederken, aynı suçlamalarla ve hatta daha fazlası ile anılan yeni isimler örgütte söz sahibi oldu. Bunlardan biri de Lübnan'daki Fetih grubunun önemli ismi Sultan Ebulayneyn...

Fetih içinde bile, "önüne çıkan herkesi gözüne kırpmadan harcayabilecek kadar acımasız" olarak bilinen Ebulayneyn, delegelerden yeterli oy alabilmesine rağmen, Filistin halkının hoşlanmadığı bir isim.

Yeni Fetih yönetim kurulu üyelerinin Gazze'de başlayan ve Batı Şeria'da süren 'güvenlik görevleri', çoğunlukla siyasi muhaliflere ve Fetih yönetimini eleştirmeye çalışan herkese baskı, hatta işkence oldu.

Önümüzdeki günler, yönetim kurulunda yapılan bu yenilenmenin, Fetih ile Filistinliler arasındaki güven sorununa, ve Hamas'la süren uzlaşma görüşmelerine nasıl bir etki yapacağını gösterecek.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 18:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35