banner15

El-Fetih lideri Mahmud Abbas kimdir?/ FOTO

Bugün düzenlenen El-Fetih seçimlerinde yeniden liderliği kazanan Mahmud Abbas'ın biyografisi....

El-Fetih lideri Mahmud Abbas kimdir?/ FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

El-Fetih kongresinden yine lider olarak çıkan Mahmud Abbas 1935 yılında İngiliz manda yönetimi altındaki Filistin'in kuzeyinde Safed şehrinde doğdu. 1948 yılında İsrail kurulunca mülteci durumuna düşen Mahmud Abbas, ilk İsrail-Arap Savaşı sırasında ailesiyle birlikte Suriye'ye göç etti. Suriye'de ve Moskova'da hukuk eğitimi gördükten sonra Şam Üniversitesi'nden mezun oldu. Doktora tezi olan 'Madalyonun Öteki Yüzü: Nazizm ve Siyonizm arasındaki gizli ilişki' adlı kitabı kamuoyu nezdinde dikkat çekti.FKÖ içinde Ebu Mazen adıyla anılan Mahmud Abbas, genellikle geri planda faaliyet gösterdi ancak bu sırada Arap ülkelerinin liderleri ve istihbarat servislerinin başkanlarından oluşan etkili dostlar edindi.

Ülkesine 1980'li yılların ortasında, başka Arap ülkelerinde zengin bir işadamı olduktan sonra dönebildi. Yaser Arafat'ın yakın arkadaşı olarak en başından itibaren Filistin Kurtuluş Örgütü'nün yönetecileri arasında yer aldı.Yaser Arafat'ın ölümünden sonra Filistin Kurtuluş Örgütü başkanlığını devralan Abbas, 9 Ocak 2005 tarihinde yapılan seçimlere El Fetih'in adayı olarak girdi ve oyların % 62.52'sini alarak Filistin Devlet başkanı seçildi.Seçim zaferinden sonra İsrail'e karşı silahlı direnişi bitirme yolunda açıklamalar yapan Abbas'ın bu tutumu, seçimleri boykot etmiş olan Hamas'ın Ürdün'deki yönetimi tarafından ılımlı karşılanırken, Gazze Şeridi'ndeki Hamas önderleri, direnişi bırakmayacaklarını duyurdu.


Görev süresi dolmasına karşın Abbas Devlet Başkanlığı görevini henüz bırakmış değil. Hamas, Abbas'ın Devlet Başkanlığını tanımazken, El Fetih, Devlet Başkanlığı seçiminin 2010'daki parlamento seçimleri ile birlikte yapılması gerektiğini, Abbas'ın bu tarihe kadar görevinin sürdüğünü öne sürüyor.

İlgili haber: EL FETİH'TE LİDERLİĞİ ABBAS KAZANDI

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 17:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35