banner15

El Fetih Seçimlerini Bargusi Kazandı

İntifada lideri olarak öne çıkan ve halen İsrail'de tutuklu bulunan Mervan Bargusi, El Fetih'in aday listesinde birinci sırayı kazandı. İsrail'de 5 kez müebbet hapse çarptırılan 46 yaşındaki Bargusi'ye serbest kalması halinde Abbas'ın halef

El Fetih Seçimlerini Bargusi Kazandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail zindanlarında bulunan Filistinli lider Mervan Bargusi, El Fetih'in, 25 Ocak'ta 132 sandalyeli Filistin Yasama Konseyi'nin yeni üyelerini belirleyecek olan seçime katılacak adaylarını saptamak üzere önceki gün Ramallah'ta yaptığı ön seçimde 40 bin delegeden 30 bininin desteğini aldı. İsrail'de 5 kez müebbet hapse çarptırılan 46 yaşındaki Bargusi'ye serbest kalması halinde Abbas'ın halefi olacağı gözüyle bakılıyor. El Fetih'in aday listeleri için dün Batı Şeria'daki Ramallah, Nablus, Beytüllahim, Senin ve Tubas'da ön seçimler yapıldı. Ön seçimlere önümüzdeki günlerde Batı Şeria'nın diğer yerleşim birimleri ile Gazze Şeridi'nde devam edilecek. Seçimlerde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ve El Fetih'in diğer merkez komite üyeleri adaylık yarışına girmiyorlar. Abbas, El Fetih'in nihai milletvekili aday listesinin oluşumunda söz sahibi.

İsrail: Bargusi asla serbest bırakılmayacak

Bu arada İsrail radyosuna açıklamada bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, 5 kez ömür boyu hapis cezasına mahkum olmuş Bargusi'yi asla serbest bırakmayacağını söyledi. Şalom, bu açıklamayı, İsrail parlamentosundaki (Knesset) sol partilerden Meretz-Yahad'ın Genel Başkanı Yossi Beilin'in, Bargusi'nin serbest bırakılması çağrısının ardından yaptı. Yossi Beilin, Bargusi'nin İsrail ile barış sürecinde, en önemli Filistin liderlerinin biri olduğunu ve serbest bırakılması gerektiğini belirtmişti.

 

Filistin seçimleri 25 Ocak'ta 

 

Halen bir İsrail cezaevinde tutuklu bulunan 46 yaşındaki Mervan Bargusi, 25 Ocak'ta yapılacak Filistin seçimleri için Ramallah'ta yapılan önseçimlerde, delegelerin yüzde 96'sının oylarını alarak adaylar arasında ön sıraya yerleşmişti. Bargusi gibi İsrail hapishanelerinde tutulan isimlerin ön seçimleri kazanmaları halinde, parti tarafından milletvekilliğine aday gösterilip gösterilmeyeceği ise merakla bekleniyor. El Fetih partisi, ilk kez milletvekili adaylarını ön seçimle belirliyor. 1996'da adayların çoğu Yaser Arafat başkanlığındaki parti yönetimi tarafından seçilmişti. Ön seçimler Batı Şeria'da dün tamamlanırken, Filistin Hükümeti şiddet olaylarının meydana gelmesinden endişe ettiği Gazze'deki oylamayı ertelemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48