banner15

El Fetih Taraftarları Liderlerine Başkaldırdı

Gazze'de El Fetih yönetimini protesto eden göstericiler, liderliğin istifasını istedi. El Fetih taraftarları, yönetimi yolsuzlukla suçluyor. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, "Hamas barışı tercih edecek" dedi.

El Fetih Taraftarları Liderlerine Başkaldırdı

Gazze Şeridi'nde El Fetih yandaşları gösteriler yaparak, Hamas'a hükümeti kurma görevini vereceğini söyleyen Filistin lideri Mahmud Abbas'ın istifasını istedi. Arabaları ateşe veren, havaya ateş açan göstericiler El Fetih içindeki yolsuzluklar nedeniyle parti yöneticilerinin istifa etmesi gerektiğini savundu. Göstericiler bir grup, El Fetih'in Hamas'la koalisyon yapmaması gerektiğini belirtti. Hamas özellikle Gazze'de Filistinlilere sağladığı yardım, hizmetler ve yerel yönetimlerdeki uygulamaları nedeniyle, Filistin halkı arasında yaygın sempati toplayan bir örgüt. Ancak, Filistin yönetiminin, halka hizmet götürebilmek için finansmana, bunu sağlamak içinde, uluslararası desteğe ihtiyacı olacak. Gelen işaretler ise pek olumlu değil. Amerika Birleşik Devletleri, Hamas'ın hükümetin başına geçmesi halinde yardım programının tüm hatlarını gözden geçireceğini açıkladı. Filistin'e yapılan uluslararası yardıma Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin katkısı büyük. Bu kaynakların kesintiye uğraması halinde Filistin yönetiminin büyük zorluklarla karşılacağı, hatta ayaklanmaların dahi çıkabileceği belirtiliyor.

 

Chirac: Hamas, barışı tercih edecek

 

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Filistin seçimlerinin galibi Hamas'ın, ''barış tercihi yapması ve İsrail'i tanıması'' çağrısında bulundu.  Chirac, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, bu iki koşulun AB'nin Filistin ile görüşmeleri sürdürmesi için şart olduğunu belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, ''Fransa, gelecek Filistin hükümetinin, şiddeti reddederek, İsrail'i tanıyarak ve uluslararası anlaşmalara saygı göstererek, barış tercihini yapmasını arzu eder'' ifadesini kullandı.

 

Müşerref'ten Hamas'a güvenoyu

 

Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Hamas'ın Ariel Şaron gibi bir siyaset izleyerek, Filistin'de barışın kurulmasını destekleyebileceğini söyledi. Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Filistin genel seçimlerini Hamas'ın kazanmasına rağmen Filistin'de barış sürecinin devam edebileceğini ifade ederek, Hamas'ın Ariel Şaron gibi bir siyaset izleyerek, Filisti ile İsrail arasında bir barış sürecinin başlamasına yardımcı olabileceğini ifade etti. Müşerref, "Bence Hamas'a bir şans verilmeli. Şaron İsrail'de başa geldiği zaman hiç kimse onun bir gün bölgede barışı destekleyeceğini düşünmüyordu. Herkese göre Şaron askerdi ve çok zor bir liderdi. Ancak zaman içinde bir çok şey değişti ve Şaron sadece barışı destekleyen bir lider oldu. Hamas da böyle gelişim izleyebilir" dedi.

 

Gül Filistin seçimlerini değerlendirdi

 

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Filistin'in yeni yöneticilerine çok büyük sorumluluk düştüğünü, dünyada daha çok muhatap kazanmaları ve barış sürecine katkıda bulunabilmeleri için verecekleri ilk intibaın olumlu olması gerektiğini söyledi. Gül, Dışişleri Bakanlığı'ndaki açıklamasında, Filistin Yasama Konseyi seçimleri neticesinde Filistin halkının tercihini yaptığını belirterek, seçim sonuçlarının Filistin halkına ve bölgeye hayırlı olmasını temenni ettiğini söyledi.
     
Seçimlerin huzurlu bir şekilde yapılmış olmasının, beklendiği gibi sakin geçmesinin ve demokratik kuralların en iyi şekilde işlediği bir seçim olmasının da ayrıca memnuniyet verici olduğunu belirten Gül, Türkiye'nin de seçimlerin yapılmasına çok büyük bir katkı sağladığını kaydetti. Seçimlerle birlikte yeni bir dönemin başladığını, bu yeni dönemde Filistin Yasama Konseyi'nin üyelerine çok büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Gül, şöyle devam etti: ''Filistin halkının bütün beklentilerini şimdi onlar karşılayacaktır. Filistin halkı, zaten çok büyük sıkıntılar çekmiştir. Çok büyük yorgunlukların ve sıkıntıların içinden geçmiştir. Ümit ediyoruz ki bu yeni dönem Filistin halkının ümitlerini karşılayacak, Filistin devletinin kendi toprakları üzerinde kurulmasını sağlayacak bir dönem olmalıdır. Onun için meclisin yeni seçilen üyelerinin sorumluluğu gerçekten çok büyüktür.'' ''Bölgede artık şiddet döneminin bittiğini, diyalog ve diplomasi döneminin başladığını'' belirten Gül, demokrasinin bundan sonra da en iyi şekilde işlemesi gerektiğini kaydetti.
     
Gül, ''Demokratik kurallar Filistin'de ne kadar geçerli olursa Filistin'i yönetenler kendilerini o kadar güçlü hissedeceklerdir, daha çok muhatap alınacaklardır. Uluslararası camiayla diyaloğun en iyi şekilde yapılması gerekecektir'' diye konuştu. Türkiye'nin, bölgedeki barış sürecinin devam etmesine çok önem verdiğini kaydeden Gül, yeni dönemin barışla neticelenmesini ümit ettiklerini, bunun için de herkesle birlikte, Filistinlilerin de yeni yöneticilerine karşı önyargılı olmaması gerektiğini söyledi.
     

Gül, ''İsrail ve Hamas diyaloğu için Türkiye'nin devreye girip girmeyeceğine'' ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: ''Biz Türkiye olarak şimdiye kadar nasıl destek verdiysek, iyi niyetli çalıştıysak bundan sonra da aynı şekilde çalışmaya devam ederiz. Akan kanın durması, acıların dinmesi, birbiriyle komşu iki ayrı bağımsız devletin kendi toprakları üzerinde yaşayabilmesi sadece bölgeye değil, dünyaya da büyük bir huzur getirecektir. Bu bağlamda Türkiye olarak tabi ki üstümüze düşenleri yapmaya devam ederiz'' dedi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ''Artık kan ve gözyaşının bitmesinin zamanı gelmiştir. Hepimizin buna yardımcı olması gerekiyor'' diye konuştu

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48