banner15

El Fetih ve Hamas aracısız uzlaşmayı deneyecek

Üç ay önce kesilen uzlaşma görüşmelerinin yeniden başlaması için Filistinli taraflar farklı bir yöntem deniyor

El Fetih ve Hamas aracısız uzlaşmayı deneyecek


Abdullah Aydoğan Kalabalık-Kahire /Dünya Bülteni

Filistin Kurtuluş Örgütü Merkezi Komisyon üyesi Nebil Şags, El Fetih ve Hamas arasında uzlaşma konusunu ele almak için bu gün Gazze'ye gidiyor.

Filistinli kaynaklar, Şags'ın Hamaslı liderlerle bir araya gelmesinin beklendiğini belirtti. Ziyaretin son üç aydır kesilmiş olan iki taraf arasındaki uzlaşma görüşmelerine tekrar ivme kazandırması bekleniyor.

Öte yandan Hamas sözcüsü Sami Ebu Zehra, El Fetih'ten bir komisyonun önümüzdeki günlerde Gazze'ye gelmesinin beklendiğini söyledi, ancak kesin tarih belirtmedi.

Ebu Zehra, Hamas'ın bu tür girişimleri son derece olumlu karşıladığını, Gazze'nin her zaman "evladlarının ziyaretine açık olduğunu" söyledi. Hamas yönetiminin uzlaşmayı stratejik bir tercih olarak gördüğünü de vurgulayan sözcü, her zaman El Fetih ile doğrudan görüşmelere açık olduklarını ifade etti.

Mısır yönetiminin aracılığı ile üç yıldan beri devam eden uzlaşma girişimleri sonucunda bir uzlaşma metni hazırlanmıştı. Mısır inisiyatifi olarak bilinen uzlaşma metnindeki Hamas'ın çekincesinden dolayı yaklaşık üç ay önce görüşmeler kesintiye uğramıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 07:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48