banner15

El Fetih ve Hamas çatıştı: 2 ölü

Hamas ve El Fetih güçleri arasında çıkan çatışmada iki kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

El Fetih ve Hamas çatıştı: 2 ölü

Gazze Şeridi'nde, Hamas ve El Fetih'e bağlı güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Gazze'deki çatışmalarda, iki Filistinli öldü, yaralananların sayısı 45'i buldu. Sabah Han Yunus’ta başlayan ve ardından Gazze şehrine sirayet eden çatışmalar, Refah kentine de sıçradı. Bölgedeki yerel kaynaklar, tüm Gazze Şeridi’nde durumun çok gergin olduğunu belirtirken, sokaklardaki çatışmalar nedeniyle pek çok Gazzelinin sokağa çıkamadığını kaydediyorlar. Gazze’deki parlamento binasının çevresinde, sivillerin de bulunduğu alanlarda çıkan çatışmalarda, ilk gelen bilgilere göre, 36 yaşında Ala Cerar adlı sivil hayatını kaybetti. Yaralanan 5 Filistinli sivilin de Şifa Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi.    

Abbas darbe mi yapmak istiyor? 

Parlamento binasından dumanlar yükselirken, bölgeden sıkça karşılıklı açılan ateşlerin sesleri geliyor. Daha önce 3 de polis yaralanmıştı. Han Yunus ve Gazze’de devam eden çatışmalara, lise öğrencilerinin de katıldığı ve Hamas’ın İçişleri Bakanı Said Siyam’a bağlı güçlere taşlarla saldırdıkları belirtildi. Görgü tanıkları, Siyam’a bağlı güçlerin, kendilerine taş atan öğrencilere ateş açtığını, Gazze şehrinde başından yaralanan bir çocuğun durumunun ağır olduğunu, Han Yunus’ta yaralananlar arasında da çocuklar bulunduğunu belirtiyorlar. Hamaslı yetkililer, El Fetih’e bağlı binlerce güvenlik görevlisinin maaşlarının ödenmemesi nedeniyle günlerdir sokağa dökülmesi nedeniyle, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı, Başbakan İsmail Haniye’ye karşı darbe yapmakla suçluyor ve son gösterilerin de bu adımın bir aşaması olduğunu öne sürüyorlar.

Maaş gösterileri sürüyor

Bu arada, Gazze Şeridi'nin bütününde, maaşlarının ödenmesi istemiyle binlerce polis ve asker, bu sabahtan itibaren yine sokaklara döküldü, Gazze Şeridi'ni ortadan bölen Selahaddin Caddesinde lastikler yakarak ulaşımı engelledi ve Gazze şehrine giden yolları da kapattı. Gazze'deki yerel kaynaklara göre, Deyr Balah'ta silahlı bir kişi, göstericilerin üzerine el bombası fırlattı, olayda 5 kişinin yaralandığı belirtildi. Refah'ta da öfkeli göstericilerin kentte dükkanları kapattığı, yollarda hükümet aleyhtarı ve maaşlarının ödenmesini isteyen sloganlar atarak yürüyüş yaptığı öğrenildi. Refah'ta bazı göstericilerin, yoldan geçen Kültür Bakanı Ataallah Ebu Es-Sibah'ın aracını taşladığı ve havaya ateş açtığı bildirildi.

Hamas hükümeti ise saldırıyı kınadı. Hükümet sözcüsü, Filistin topraklarında sürekli kriz yaratmanın, sokaklarda gerilimi artırmaktan başka sonuç vermeyeceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48