banner27

El Fetihlilerin kaçmasına İsrail yardım etti

İsrail Sahil Güvenlik Güçleri’nin El-Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan ve adamlarının deniz yoluyla Gazze’den Mısır’ın El-Ariş bölgesine kaçmasını sağladığı bildirildi.

El Fetihlilerin kaçmasına İsrail yardım etti

Asım Sancaktar / Dünya Bülteni

İsrail İstihbaratı"na yakın kaynaklar İsrail Sahil Güvenlik Güçleri"nin El-Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan ve adamlarının deniz yoluyla Gazze"den Mısır"ın El-Ariş bölgesine kaçmasını sağladığını bildirdi.

İsrail gazeteleri Mısır"a kaçırılanların toplam sayısının yaklaşık 97 kişi olduğunu ve bunların Önleyici Güvenlik Gücü, Yerel Polis, Sınır Güvenliği ve El-Aksa Tugayları üyeleri olduğunu yazdı.

İsrail Maariv gazetesi İsrail Sahil Güvenlik Güçleri tarafından Mısır"a kaçırılanların yanlarında 200 RPG mermisi ve 57 otomatik silah bulunduğunu kaydetti.

İsrail İstihbaratı"na yakınlığıyla tanınan Debka sitesi ise, deniz yoluyla Gazze"den kaçırılanların tamamının Muhammed Dahlan"ın adamları olduğunu bildirdi.

Mısır"a kaçırılan grubun içerisinde Muhammed Dahlan"ın yakın adamlarından, Gazze"de “Ölüm Mangası” olarak bilinen ve Hamas üyelerinin tasfiyesi görevini yürüten grubun elebaşı Atıf Bekir"in de yer aldığı bildirildi.

Aynı kaynaklar, Muhammed Dahlan"ın Mısır topraklarında olduğunun bilinmesine rağmen İsrail Sahil Güvenliği tarafından Gazze"den kaçırılan grubunn içerisinde bizzat yer alıp almadığının bilinmediğini kaydetti.

Maariv gazetesi, deniz yoluyla El-Ariş"e kaçırılan Dahlan"ın adamlarının Mısır polsine teslime dildiğini ev daha sonra Mısır"da askeri bir bölgeye nakledildiklerini yazdı.

Hamas Hareketi"nin silahlı kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları altı gün süren kanlı çatışmaların ardından Perşembe günü Gazze"nin tümünde kontrolü eline geçirmişti.

DAHLAN: İSRAİL'İN TRUVA ATI

Filistin"de “İsrail"in truva atı” olarak bilinen Muhammed Dahlan"a Gazze"de Hamas"la mücadele etmesi için Amerikan yönetimi tarafından mali ve silah desteği sağlanıyor.

Suudi Arabistan"ın Mekke kentinde imzalanan Mekke Anlaşması"nın ilan edildiği salonda El-Fetih heyetiyle Mekke"ye gelen Muhammed Dahlan"ın bulunmaması, Dahlan'ın İsrail Dışişleri Bakanlığı"dan biriyle telefon görüşmesi yaptığını tespit edilmesine başlanmıştı.

Suudi güvenliğinin tespit ettiği ve kaydettiği görüşde, El-Fetih milletvekili ve eski bakan Kaddura Faris, İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan Dahlan'a telefon ederek anlaşmanın ayrıntılarını sorduğu, Dahlan"ın anlaşmanın ayrıntılarını bildirdiği, Kadduri Faris, "İsrail tarafı bunu kabul etmez" deyince, Dahlan"ın, anlaşmanın daha sonra bozulabileceğini söylediği öne sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2007, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25