banner15

El Hekim Bush ile biraraya geldi

Beyaz Saray'da Bush ile biraraya gelen el-Hekim, "Amerikan askerleri hemen çekilmesin" dedi.

El Hekim Bush ile biraraya geldi

ABD Başkanı George W. Bush, Irak'taki en büyük Şii grubun lideri Abdülaziz el Hekim'e, Irak'ta şiddetin tırmanmasını önleme çabalarının kendilerini tatmin edecek düzeyde olmadığını söyledi. Beyaz Saray'da Hekim ile görüşen Bush, "çok yapıcı" geçen görüşmede, Hekim'e, kendisi ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin ülkeyi bütünleştirme çabalarını destekledikleri garantisi verdiğini belirtti.

Bush, "kendisine, Irak'ta ilerlemenin hızından tatmin olmadığımızı ve egemen Irak hükümeti ile birlikte çalışmaya devam etmek istediğimizi söyledim" diye konuştu. Hekim ise görüşmeden sonra, Irak hükümetini kenara itip Irak'ın sorunlarını çözme yönündeki her türlü uluslararası ve bölgesel çabaya "şiddetle" karşı olduğunu söyledi. Hekim, "Irak, Irak'ın sorunlarını çözme konumunda olmalıdır" dedi.

Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) lideri Abdülaziz El Hekim Bush ile görüşmesinden önce ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile biraraya geldi. El Hekim, Irak'taki Amerikan askerlerinin hemen çekilmesine karşı olduğunu söyledi. El Hekim, Rice ile yaptığı görüşmenin ardından, "Irak hükümetinin, terör sorunlarını gidermek için Iraklı yetkililere ve Irak güçlerine daha fazla sorumluluk vererek Amerikan askerlerinin Irak'ta kalmasını istediğini" belirtti.

Rice ile yaptığı görüşmeyi "açık, şeffaf ve içten" olarak değerlendiren El Hekim, aracılığıyla İran'ın Washington yönetimine bir mesaj gönderip, göndermediğine ilişkin soru üzerine ise "hiçbir mesaj getirmediğini" söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48