banner39

El Kaide davasında karar bekleniyor

İstanbul’da 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde düzenlenen bombalı saldırılarla ilgili dava karar aşamasına geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
El Kaide davasında karar bekleniyor

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 73 sanıklı davanın son duruşmasına tutuklu 9 sanık katıldı.

Saldırıları organize etmekle suçlanan terör örgütü El Kaide’nin üst düzey yöneticilerinden Louai Sakka’nın kaçırılacağı yönündeki ihbarlar nedeniyle duruşma için en üst seviyede güvenlik önlemleri alındı.


 


Sakka ve diğer 8 sanığı taşıyan konvoy Boğaziçi Köprüsü’nden geçtiği sırada, Avrupa yakasına geçiş istikameti bir süre trafiğe kapatıldı. Atatürk Havalimanı ve sınır kapıları kaçırma ihtimaline karşı uyarılırken, adliye çevresindeki binalara keskin nişancılar yerleştirildi.

İki güne yayılan karar duruşmasının ilk gününde 6 sanık savunma yaptı. Sanıklar haklarındaki suçlamaları reddetti. Diğer sanıkların da savunmalarının tamamlanması halinde bugünkü duruşmada karar çıkması bekleniyor.

Geniş güvenlik önlemleri

El Kaide'nin Türkiye yapılanması için faaliyet gösterdikleri iddiasıyla İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 73 sanıktan biri olan Louai Sakka'nın duruşma günü kaçırılacağı yönündeki haberler üzerine dün olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Sakka, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi'nden geniş güvenlik önlemleri altında cezaevi aracıyla İstanbul'a gönderildi. Sakka'nın içinde bulunduğu cezaevi aracına, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda ekip, 30 dolayında araç ile eşlik etti. Konvoyun geçişi sırasında Boğaz Köprüsü trafiğe kapatılarak Sakka üst düzey güvenlik önlemleri altında Beşiktaş'taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne getirildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün de devam edecek El Kaide Davası nedeniyle, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi ve çevresinde de geniş güvenlik önlemleri alındı. Adliye binası ve sokak içindeki Bahçeşehir Üniversitesi yerleşkesine gidecek olan kişiler, güvenlik noktasında çanta, poşet ve üst aramasından sonra içeri alındı. Aynı yere çıkan diğer sokak ve girişler ise polis tarafından kapatıldı. Hakim ve savcıların girişi olarak kullanılan Çırağan Caddesi'ndeki adliye kapısında da, geniş güvenlik önlemleri alındı. Burada, güvenlik önlemleri amacıyla jandarma birimleri de görevlendirildi. Ayrıca, adliye binasının çatısına keskin nişancılar yerleştirilirken, bir polis helikopteri de havadan çevreyi kontrol etti.

EZAN OKUDULAR

İstanbul'daki bombalı eylemleri gerçekleştirdikleri ve El Kaide'nin Türkiye yapılanması içinde yer aldıkları iddiasıyla İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddetti. Duruşmaya öğle arası verilirken tutuklu sanıkların bulunduğu nezarethane bölümünden ezan sesi duyuldu. Tutuklulardan birinin nezarethane penceresinden zafer işareti yapması da dikkat çekti. Duruşma Louai Sakka'nın da aralarından bulunduğu diğer sanıkların ifade vermeleri için bugüne ertelendi. Davanın bugünkü duruşmasında karar çıkması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?