El-Kaide üyelerinin itirafları yayınlandı

Suudi Arabistan'ın Abqaiq kentindeki petrol tesislerine saldırı girişimine lojistik destek sağlayan El-Kaide üyeleri saldırının arkaplanını anlattı.

El-Kaide üyelerinin itirafları yayınlandı

Asım Sancaktar / Dünya Bülteni

 

Suudi Arabistan televizyonu dün akşam 24 Şubat'ta Abqaiq kentindeki petrol tesislerine saldırı girişimine lojistik destek sağlayan 4 El-Kaide üyesinin itiraflarını yayınladı.

 

El-Kaide üyeleri, başarısızlıkla sonuçlanan saldırının Üsame bin Ladin'in izniyle gerçekleştirildiğini ve saldırının amacının petrol bölgelerinin güvenliğini sağlamak üzere Amerika'yı yeniden Suudi Arabistan'a çekmek ve Amerika'yla Suudi Arabistan topraklarında savaşmak olduğunu söyledi.

 

Suudi Arabistan 1. kanalında ve El-İhbariyye kanalında yayınlanan "Hücrenin İçinden.. Petrol" isimli özel programda konuşan El-Kaide üyeleri Abdullah bin Abdülaziz El-Migrin, Ahmed bin Abdülaziz El-Migrin, Halit El-Kürdi ve Muhammed Ez-Zeyn, petrol tesislerine yönelik saldırı planlarının 2 yıl öncesinden başladığını anlattı.

 

Fetva Üsame bin Ladin'den

 

Suudi Arabistan'daki Abqaiq, El-Jubeyl ve El-Khobar kentlerindeki petrol tesislerinin yanı sıra aynı anda Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'te petrol tesislerine saldırılar gerçekleştirmeyi planladıklarını söyleyen El-Kaide üyeleri, bu tür saldırıların Üsame bin Ladin'in fetvası olmadan gerçekleştirilmediğini belirtti. El-Kaide üyeleri, Üsame bin Ladin'den fetvanın gelmesinin ise 6-8 ay sürdüğünü kaydetti.

 

24 Şubat 2007'de Suudi Arabistan'ın Abqaiq kentindeki petrol tesislerine 2 ton patlayıcı yüklü iki araçla saldırı girişiminde bulunulmuş, güvenlik görevlilerinin saldırıyı farketmesi ve ateş açması üzerine saldırganlar tesislere ulaşamadan öldürülmüş ve saldırıyı El-Kaide üstlenmişti.

 

Amaç Amerika'yı Suud'a çekmek

 

El-Kaide üyeleri petrol tesislerine saldırı sonrasında Suudi Arabistan Hükümeti'nin zor durumda kalacağın ve Amerika'nın petrol tesislerini korumak üzere yeniden Suudi Arabistan'a döneceğini düşündüklerini söyledi.

 

Suudi Arabistan'daki Amerikan üssü, 2003 yılında Irak'ın işgali sonrası halktan gelen yoğun baskılar sonucu Riyad'ın talebiyle kapatıldı ve Amerikan askerleri Suudi Arabistan topraklarından ayrıldı.

 

Bir yıl gözetlediler

 

El-Kaide üyeleri, saldırı öncesi petrol tesislerini bir yıl süreyle gözetlediklerini ve bu hücre üyelerinden bazılarının bu amaçla Riyad'dan El-Ahsa'ya gittiğini belirtti.

 

Saldırının boyutu konusunda çok fazla bilgileri olmadığını anlatan El-Kaide üyeleri, 6-7 ay El-Ahsa'da kendilerine hiç bir bilgi verilmeden beklediklerini bildirdi.

 

Gözlemciler, saldırının gerçekleşmiş olması halinde dünya ekonomisine büyük bir darbe vuracağını ifade etti.

 

Suudi Arabistan, yaklaşık 259.8 milyar varillik petrol rezerviyle dünyanın en büyük petrol üreticisi konumunda bulunuyor.

 

    

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2007, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12