banner39

“El-Kaide’nin Siyasi Yüzüyüm”

Katar'ın eski adalet bakanı Dr. Necib en-Nuaymi, el-Kaide'nin siyasi yüzünü temsil ettiğini ve Usame Bin Ladin'in İslam ümmetinin ihlâslı bir mensubu olduğunu açıkladı. Guantanamo tutsaklarının avukatlığını da yapan Dr. Nuaymi, Körfez ülkelerinin

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
“El-Kaide’nin Siyasi Yüzüyüm”

 

Dünya Bülteni / Mustafa Eğilli

 

El-Arabiye televizyonunu konuğu olan Katar eski adalet bakanı Dr. Necib en-Nuaymi, Türki ed-Dahil’in sunduğu programda yaptığı konuşmada, el-Kaide’nin kendisine ihtiyaç duyulan bir zamanda ortaya çıktığını ve kendisinin el-Kaide’nin İslam ümmetine hizmet etme yönünde belirlediği hedeflerini de desteklediğini açıkladı. Dr. Nuaymi, ABD’nin günün birinde el-Kaide’yle müzakere masasına oturmak zorunda kalacağını iddia etti.

 

Usame Bin Ladin’in rahatı bırakarak dağlara çıktığını ve bunda ne gibi bir menfaatinin olacağını sonran Dr. Nuaymi, kendi yönteminin el-Kaide’ninkinde faklı olduğunu da vurguladı. Siyasi ve askeri olmak üzere iki türlü savaş olduğunu belirten Nuaymi, “ben el-Kaide’nin siyasi yüzünü temsil dediyorum.” dedi.

 

Guantanamo tutsaklarının avukatlığını da yapan Dr. Nuaymi, Körfez ülkelerinin Guantanamo’daki tutsaklar konusunda sessiz kalmalarını da eleştirdi. Kendisinin Guantanamo hapishanesine girmeyi başardığını ve ABD’li yetkilileri tutsakların durumunu gözden geçirip yargılamaya ikna ettiğini söyledi.

 

Dr. Nuaymi, bir soru üzerine kendisinin hükümetten isteyerek ayrıldığını ve bu konuda herhangi bir baskıya maruz kalmadığını açıkladı. Hükümetteyken de muhalif olduğunu ancak bakanlıktan ayrıldıktan sonra eleştirilerini ve muhalefetini daha rahat bir şekilde dile getirebildiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?