banner39

Elazığ'da İktisat Tarihi Kongresi yapılıyor

25 ayrı oturumda 75 bildirinin sunulacağı İkinci İktisat Tarihi Kongresi Fırat Üniversitesi ev sahipliğinde başlıyor.

Arşiv 23.06.2010, 00:50 23.06.2010, 11:37
Elazığ'da İktisat Tarihi Kongresi yapılıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İkinci İktisat Tarihi Kongresi 24–25 Haziran 2010 tarihlerinde Fırat Üniversitesi, İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi ev sahipliğinde Elazığ’da yapılacak.
Birinci İktisat Tarihi Kongresi 7–8 Eylül 2007 tarihlerinde İstanbul’da Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından organize edilmişti.

Türkiye İktisat Tarihi Platformu (TİTAP)’nun, ülkemizde İktisat Tarihinin gelişimi, önemi ve bu alanda yapılan çalışmaların bilimsel bir ortamda tartışılması amacıyla başlattığı çalışmalar sonucu, İktisat Tarihi Kongrelerinin üç yılda bir olmak üzere ülkemizin değişik üniversitelerinin ev sahipliğinde yapılması yönünde karar alınmıştı.
 

Fırat Üniversitesi Rektörü’nün himayesinde, İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından organize edilen II. İktisat Tarihi Kongresi’nin Düzenleme Kurulu Yüksel Aslantaş (Fırat Üniversitesi), M. Beşir Aşan (Fırat Üniversitesi), Abdülhalik Bakır (Fırat Üniversitesi), Rahmi Doğanay (Fırat Üniversitesi), Orhan Kılıç (Fırat Üniversitesi), Rahmi Deniz Özbay (Marmara Üniversitesi), Mustafa Öztürk (Fırat Üniversitesi), Fahri Solak (Marmara Üniversitesi) ve İbrahim Yılmazçelik (Fırat Üniversitesi)’den oluşuyor.
 

75 BİLDİRİ SUNULACAK

Kongrenin Açılış Bildirisi Mehmet Genç tarafından sunulacak.
Kongrede iki gün boyunca beş ayrı salonda, eş zamanlı olarak düzenlenecek toplam 25 oturumda, 75 bildiri sunulacak. Oturum başlıkları arasında, Dünyada ve Türkiye’de İktisat Tarihçiliği, Tarım, Zanaatlar ve Sanayi, İç ve Dış Ticaret, Kent Ekonomisi, Kredi, Finans ve Bankacılık, İktisat Politikaları ve Uygulamaları, İktisadi Dalgalanmalar ve İktisadi Büyüme, Maliye, Vergi, Borç, İktisadi Kurumlar (Tımar, vakıflar vd.), Para ve Fiyatlar, Emek ve Ücretler, Nüfus ve Göçler, Teknoloji, Ulaştırma ve Haberleşme, İktisadi Coğrafya, İktisadi Düşünce gibi çok sayıda konu yer alıyor.
Kongre Cuma akşamı düzenlenecek “İktisat Tarihinin Sosyal Birimlerdeki Yeri” başlıklı Panel ile sona erecek.

Başkanlığını Mehmet Genç’in yapacağı panele konuşmacı olarak İdris Bostan, Gülfettin Çelik, Murat Çizakça, Özer Ergenç, Neşe Erim, Erol Özvar, Şevket Pamuk ve Mustafa Öztürk katılacaklar.
Kongre katılımcıları için 26 Haziran 2010 Cumartesi günü Elazığ ve çevresini içine alan (Keban Baraj Gölü, Harput Antik Şehir ile Hazar Gölü) bir gezi de düzenlenecek.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?