banner15

Elektrikli otomobil 2015'te yollarda

Japonya'da otomotiv firmaları tarafından geliştirilen elektrikli otomobillerin 2015 yılından itibaren yollara çıkması bekleniyor.

Elektrikli otomobil 2015'te yollarda

Japonya elektrik veya pille çalışan otomobilleri kullanmaya hazırlanıyor. Mitsubishi ve Subaru firmalarının şimdiden piyasaya sürdüğü elektrikli otomobiller, şimdilik sadece profesyonellere yönelik. Nissan da ilk modelini seneye piyasaya sürüyor.

Şarj edilebilen otomobiller, böylece piyasayı hızla doldurmaya başlayacak. Yakıt piliyle çalışan otomobillerin de 2015'te yollara çıkması bekleniyor. "Temiz" yakıtla çalışan bu araçların imalatı, şimdiye kadar ihtiyaç duyulmayan fonksiyonları içeren altyapı çalışmalarını gerektiriyor.

Bir otomobil firması yetkilisi, Japonya'da şehirlerde otomobillerin günde ortalama 30 km yol yaptığını hatırlatarak, elektrikli otomobillerin bir dolumla 160 km gidebileceğini, bunun da yeterli olacağını belirtti.

Yeni nesil otomobiller için tam teşekküllü yeni servis noktaları açılması gerektiğini düşünen hükümet, otomobil üreticilerinden geçen ay "ideal örnek sistem" geliştirmelerini istedi.

Yerel yetkililer ve üretici firmalar, elektrikli araçların kitlelerce kullanılabilmesi için yol kenarlarına standart dolum noktaları yerleştirmek amacıyla ortak çalışmalara başlamış bulunuyor.

Kaynak: AA
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 12:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35