banner39

Eleştiri değil, Vur abalıya anlayışı!

Burha Kuzu, cumhurbaşkanlığı konusunda Erdoğan'ı eleştirmek konusunda yapılanların eleştiri değil vur abalıya anlayışı olduğunu bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Eleştiri değil, Vur abalıya anlayışı!

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul milletvekili Burhan Kuzu, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik tartışmalarla ilgili olarak, "Eleştiri hakkı vardır ama vur abalıya olmamalıdır. Anlaşılan biz Tayyip Bey'i zorla cumhurbaşkanı yapacağız. Çünkü bu şekildeki gidiş, partiyi gıdıklar, tahrik eder" dedi.

Türkiye Barolar Birliğinin düzenlediği ve iki gün sürecek olan "Cumhurbaşkanlığı Seçimi Öncesi Cumhurbaşkanlığı" sempozyumu Hilton Oteli'nde başladı.

TBB Başkanı Özdemir Özok, açılış konuşmasında, cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla bir toplumsal duyarlılık oluştuğunu belirterek, "Seçilecek kişinin Anayasa'da yazılı ilkelere yüreğiyle ve tüm benliğiyle bağlı olup olmaması konusundaki endişelerin" bunda etkili olduğunu savundu.

"Demokrasinin kimilerinin ileri sürdüğü gibi yalnızca çoğunluk yönetimi, özellikle de oyçokluğu olmadığını" belirten Özok, "Kendilerinin tek ve mutlak hakim olduğunu sananlar, demokrasiyi tüm kurallarıyla işletemez ve demokrasinin temel unsurlarından olan uzlaşmayı dikkate almazlarsa, sistemin büyük krizler yaşamasına ve tıkanmasına neden olabilirler. Bu bakımdan öncelikle tüm ilgililerin yanı sıra, konuyu tartışan tarafların da bu demokratik ve ilkesel kurallara uygun davranması ve gerekli demokratik tepkilerini kullanmaları gerektiği kanısındayız" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ilgili olarak geçmişte yaşanan tartışmalardan çok önemli dersler çıkarılması gerektiğine işaret eden Özok, aksi takdirde önü alınamayan polemikler ve tartışmaların siyasi istikrarı alt üst edeceğini söyledi.

Kuzu, yaptığı konuşmada başkanlık sisteminin "aklın bulduğu bir sistem" olduğunu belirterek, "Aklın modeli olan başkanlık sistemini aklı olan her ülkede uygulamanın mümkün olduğunu" söyledi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?