banner39

Elmalılı Hamdi Yazır yeni nesillere tanıtılıyor

Kur'an-ı Kerim'in müfessiri Elmalılı Hamdi Yazır, İstanbul'da bugün yapılan ilmi toplantılarla anılıyor.

Arşiv 28.05.2008, 12:04 02.06.2008, 13:10
Elmalılı Hamdi Yazır yeni nesillere tanıtılıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de Hak Dini Kur'an Dili isimli tefsir çalışmasıyla tanınan din adamı, felsefeci, çevirmen ve hattat Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır ölümünün 64. yıldönümünde İstanbul'da anılıyor.

İlmi Etüdler Derneği, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın bıraktığı düşünce mirasını incelemek ve anlamak amacıyla bugün, 10.00-15.00 saatleri arasında Çamlıca Sabahattin Zaim Eğitim Merkezinde bir anma toplantısı gerçekleştirilyor.

Anma programı bugün saat 9.00'da Elmalılı Hamdi Efendi'nin Sahrayıcedid Mezarlığı'ndaki kabri başında yapılan yapılan programla başladı.

Anma programı kapsamında "İlim Geleneğimiz ve Elmalılı Hamdi Efendi" ve "Elmalılı Hamdi Efendi'nin Temel Meseleleri ve Günümüz Türk Düşüncesi" başlıklı iki panel düzenlenecek.

"İlim Geleneğimiz ve Elmalılı Hamdi Efendi" başlığını taşıyan ilk panele Elmalılı Hamdi Efendi'yle ilgili çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Tahsin Görgün, Doç. Dr. Mustafa Özel, İbrahim Üçer ve Yusuf Alpaydın katılacak.

"Elmalılı Hamdi Efendi'nin Temel Meseleleri ve Günümüz Türk Düşüncesi" başlığını taşıyan ikinci panelde Doç. Dr. M. Sait Reçber, Doç. Dr. Adnan Aslan, Faruk Yaslıçimen ve Taha Boyalık, Elmalılı'nın bıraktığı düşünce mirasının önemli başlıklarını ele alacaklar.

AMAÇ: ELMALILI'NIN YENİ NESİLLERE TANITILMASI

İlmi Etüdler Derneği'nden yapılan açıklamada, Anma toplantısı ile Elmalılı Hamdi Efendi'nin anılması ve bu büyük değerin yeni nesillere tanıtılması hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada "İslam ve Osmanlı geleneğinin yetiştirdiği kuşatıcı değerlerden biri olan Elmalılı Hamdi Efendi'nin fikriyatı ve ilmi çalışmaları çerçevesinde günümüzü değerlendirmek; günümüzdeki meselelere çözümler inşâ etmek ve onunla rabıta kurmaya çalışmak amacıyla düzenlenecek anma toplantısıyla birlikte tefsir ve dolayısıyla Kur'an-i Kerim'in muhtevasına yönelik bir hatırlayış ve kavrayış bilinci yeniden gündeme getiriliyor" denildi.

İLMİ ETÜDLER DERNEĞİ

2002 yılında, uzunca bir zamandır yaşadığımız kültürel kopuş etrafında yaşanan sorunlara kuşatıcı çözümler üreten, ilim adamlarının yetişmesine hizmet amacıyla kurulan İlmi Etüdler Derneği, bu tür anma toplantıları ile bizim için önemli şahsiyetlerin tarihin derinliklerinde kaybolmalarını engellemeyi ve onların artlarında bıraktıkları mirası yeniden gündeme getirmeyi amaçlamaktadır. Böylece kültürel kopuşların tamir edilebileceği ve büyük insanların dünyası ile birer köprü oluşturacağı temenni ediliyor.

İlmi Etüdler Derneği, Türkiye'de ve dünyada düşünür, diplomat, siyasetçi kimliği ile tanınan Aliya İzzetbegoviç'in bıraktığı düşünce mirasını incelemek ve anlamak amacıyla 20 Ekim 2007 tarihinde bir anma toplantısı gerçekleştirmişti.

 

banner53
Yorumlar (1)
Mahmut TAŞĞIN 13 yıl önce
Abdulhamid Bey Küçük Hamdi Bey'i eleştirme hakkı herkesin olabilir ama en az O güzel insanın seviyesinde olma şartı ile...A.Ulvi KURUCU'nun HATIRALAR'ını okumanızı tavsiye ederim.
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?