EMASYA kalktı ama aynı yetkiler duruyor

EMASYA Protokolü'nün kaldırılması, askerin sivil alandan tam olarak çekildiği anlamına gelmez çünkü aynı yetkiler EMASYA Direktiflerinde var.

EMASYA kalktı ama aynı yetkiler duruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Askerin iç güvenlikte polisin yetkilerini de aşarak sivil alan müdahale hakkını veren EMASYA Protokolü'nün kaldırılmasının ardından gözler EMASYA Direktifleri'ne çevrildi. Genelkurmaya Başkanı İlker Başbuğ'un, EMASYA Protokolü kaldırılmadan önce "protokol kaldırılmalı, gerek yok zaten. Aynı yetki kanunlarda zaten var" demesi üzerine gözler Başbuğ'un işaret etti kanunlara ve yetkilere çevrildi. 

EMASYA DİREKTİFLERİ


EMASYA Direktifi ana karargâhta İç Güvenlik Harekât Merkezi kurmakta, Türkiye'yi 17 EMASYA Bölgesi'ne ayırmakta, iç güvenlik birlikleri oluşturmakta, EMASYA Komutanlıkları'nı ve birlik ilişkilerini tanımlamaktadır. EMASYA Direktifi son olarak 2005 yılında Yaşar Büyükanıt döneminde işletilmişti. 

İnternethaber'e konuşan Mülkiye kökenli BDP Muş Milletvekili Nuri yaman EMASYA direktiflerini Ecevit’in başbakanlığı yaptığı dönemlerde gördüğünü anlattı. EMASYA Protokolü ile EMASYA Direktifi’nin farklı şeyler olduğunu anlatan Yaman, "EMASYA Direktifi MGSB'nin gereği olarak 1960 Anayasası'ndan bu yana zaten uygulanan bir direktif. EMASYA Protokolü ise emniyet ve asayişin koordinesinin sağlanmasıyla ilgili bir protokol. Bunun dayanağı MGSB'de öngörülen iç ve dış düşmanlarla mücadelede askerlikle ilgili İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesinin askerî birliklere verdikleri bir yetkinin kullanmasına dayanır. O nedenle bu ikisini EMASYA Direktifi'yle EMASYA Protokolü'nü birbirinden ayırmak lazım." dedi.

EMASYA Direktifi ile Genelkurmay yıllardır "iç düşman" diye belirtilen, bölücü, yıkıcı, irticai, aşırı sol faaliyetlerle mücadele çalışmaları yapıyor.

Bu çalışmalar MGSB kapsamında aldığı yetki. Esas kaldırılması gerekenin İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesine dayalı olarak Genelkurmaya verilmiş olan EMASYA direktifleri olduğu söyleniyor. Hatta, 12 Eylül bayrak harekat planının da bu direktiflere dayandırıldığı öne sürülüyor.

Protokolün kaldırılmasından sonra bu direktifin kadük kaldığı ancak, yine de takip edilmesi gerekiği konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35