banner15

EMASYA Protokolü yürürlükten kaldırıldı

Tartışmaların odağındaki protokol EMASYA bugünden itibaren yürürlükten kaldırıldı.

EMASYA Protokolü yürürlükten kaldırıldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Askere, emniyetin yetersiz kaldığı durumlarda müdahale yetkisi veren EMASYA protokolü bugün yürürlükten kaldırıldı. Kaldırıldığına ilişkin duyuru, İçişleri Bakanlığı'ndan geldi.

 Yaklaşık bir haftadır tartışma konusu olan protokol için Başbakan Erdoğan TRT'de katıldığı programda 'kaldıracağız' açıklamasını yapmıştı. Protokol askeri darbelere zemin hazırladığı iddiasıyla tartışma konusu olmuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bugün verdiği röportajda EMASYA'nın kalkabileceğini söylemişti. Başbuğ, "Gizliliği işin içine katıldı, EMASYA'ya aşırı önem verildi. Olmadık yerlere çekildi. Bu protokollere gerek yok, kalkabilir" demişti.

EMASYA NEDİR?

İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında 7 Temmuz 1997'da imzalandı. İl İdaresi Kanunu'nda yapılan değişiklik askerin, polisin yeterli olmadığı durumlarda toplumsal olaylara müdahalesine dönük bir düzenlemeyi zorunlu kılmıştı.

Şimdiye kadar içeriği resmi olarak hiç açıklanmadı ancak İl İdaresi Kanunu'ndan farklı olarak protokolün 9'uncu maddesi Valilik talep etmese de askere, kendisi gerekli gördüğü durumlarda toplumsal olaylara el koyma yetkisi veriyor.

Protokol şehir merkezleriyle ilgili istihbaratı askerle paylaşma imkanı da getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 13:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 11 yıl Önce

Haydi canim memleketim, gecmis olsun, üzerinden büyük bir yük kalkti, insallah bundan sonra senin gramm topragina zarar gelemez!

banner39

banner50

banner47

banner48