Emek hırsızlarına göz yummayın

İstanbul Ticaret Üniversitesi elektronik yayıncılıkta telif hakları sorununu masaya yatırdı.

Emek hırsızlarına göz yummayın

Dünya Bülteni

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Basım Yayın Meslek Birliği düzenlediği Elektronik Yayıncılık Sempozyumunda bu alanda yapılan altyapı çalışmaları ve telif hakları sorunu ele alındı.
Sempozyumda bir konuşma yapan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye’de elektronik yayıncılık alanında hukuki düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.
Telif Hakları ihlallerine dikkat çeken Yalçıntaş, ’Elektronik mecralarda sunulan yayınların kopyalanması klasik yayınlara göre çok daha kolay olmaktadır. Bunun için telif hakları ihlallerine karşı caydırıcı önlemler alınmalı ve emek hırsızlığına göz yumulmaması gerekmektedir ’ dedi. 
Yalçıntaş’ın dikkat çektiği diğer bir konu da bilgilerin kötüye kullanılması oldu. İTO Başkanı , ‘Elektronik yayınlardaki bilgilerin kötü niyetli kişilerce tahrif edilmesinin, değiştirilmesinin ve çalınmasının önlenmesi için, sistemin güvenliğinin gerekli yazılımlarla sağlanması elzemdir.’dedi. Elektronik yayıncılık ile klasik yayıncılığın birbirini tamamlayan iki alan olduğunu söyleyen Yalçıntaş,’ Söz uçar, yazı kalır. Benim gibi okuduğu kitabı ya da gazeteyi görmek ve onu hissetmek isteyenler oldukça, sanırım, klasik yayıncılık da var olacaktır.’diye konuştu.

ERHAN ERKEN: FİKRİ MÜLKİYET PROBLEM

İstanbul Ticaret Üniversitesi(İTİCÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Erhan Erken de, fikri mülkiyet konusunun önemli bir problem alanı olduğunu belirterek, ‘Bu konu hemen gündeme alınıp çözüme kavuşturulmalıdır. Araçlar ne kadar önemli olursa olsun içerik ve mesajın daha önemli olduğunu kimse unutmamalı’ dedi.
Erken İTİCÜ olarak kurdukları Fikri Mülkiyet Araştırmaları Merkezinin bu alandaki sorunların çözümü için önemli bir adres olacağını söyledi.
Sempozyuma katılan İTO Eğitim Meslek Komitesi Başkanı Orhan Albayrak da, Türkiye’de e-kitapla ilgili standartlaşma çalışmalarına hız verilmesini istedi.
Albayrak,’Her kullanıcı için ayrı format gerektirmeden bu sorun çözülmeli. Yazar ve yayıncıların da telif hakları gündeme getirilmeli’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 01:26
banner53
YORUM EKLE

banner39