banner39

Emekli Subaylardan ABD'ye mektup

Emekli Subaylar 'sözde Ermeni soykırımı' tasarısı ile ilgili ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'na mektup gönderdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Emekli Subaylardan ABD'ye mektup

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD), “sözde Ermeni soykırımına” ilişkin tasarıya karşı ABD Başkanı, Başkan Yardımcısı, Temsilciler Meclisi Başkanı ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'na mektup gönderdi.

TESUD Genel Başkanı emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu'nun yaptığı yazılı açıklamaya göre, İngilizce mektuplar ilgili kişilere e-mail olarak gönderildi.

Mektuplarda, gelecek hafta Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde incelenecek olan sözde Ermeni Soykırımına ilişkin tasarıların Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğine ciddi derecede zarar vereceği belirtildi.

“Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş döneminde meydana gelmiş olan trajik olayların” saptırıldığı ve yanlış şekilde sunulduğu ifade edilen mektuplarda, tasarılarda, Ermenilerin, bu trajedinin ana nedeni olduğundan bahsedilmediği kaydedildi.

Ermenilerin, işgalci ve ilerleyen Rus ordularının tarafına geçerek sebep oldukları çatışmalar ile soğuk, açlık ve hastalıkların hüküm sürdüğü zor savaş şartlarının her iki tarafta da büyük kayıplara neden olduğu belirtilen mektuplarda, tarih konusundaki anlaşmazlıkların çözüm yerinin parlamentolar değil, araştırmacıların konuları açıkça tartışacakları seminerler ve sempozyumlar olduğu dile getirildi.

Mektuplarda, “Amerikan Ermeni oy verenlerini tatmin etmek için tarihi gerçeklerin ABD Kongresi tarafından göz ardı edilmesi duygusu ile konunun Kongre'de tartışılması bile Türk halkını derinden etkileyecektir. Maalesef, bazıları tasarının hem Türkiye'deki ve hem de Türkiye'nin civarındaki Amerikan çıkarlarına büyük darbe vuracağını görecek kadar akıllı değillerdir. Bunun en kötüsü de Türk kamuoyunun desteğini kaybetmek şeklinde olacaktır” denildi.

AA

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?