banner39

Emin Şirin gözaltında

Ankara'da gözaltına alınan 22. dönem milletvekili Emin Şirin şu an İstanbul'a getiriliyor.

Arşiv 18.08.2007, 14:52 18.08.2007, 19:57
Emin Şirin gözaltında

22. dönem milletvekili Emin Şirin gözaltına alındı. Ankara'da gözaltına alınan Şirin, şu an İstanbul'a getiriliyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Emin Şirin'i gözaltına aldılar. Kaldığı otelde gözaltına alınan Emin Şirin, daha sonra İstanbul'a gönderildi.

Yetkililer, Şirin'in neden gözaltına alındığı konusunda kendilerine bilgi verilmediğini, “yürütülen bir soruşturma kapsamında” İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatının yerine getirildiğini kaydettiler.

3 kasım 2002 seçimlerinde AK Parti'den seçilen, ancak daha sonra Liberal Demokrat Parti'nin başına geçen İstanbul Milletvekili Şirin, Erkan Mumcu'nun Anavatan'ın başına geçmesiyle bu partiye katılmıştı.

3 mayısta Anatavan Partisi'nden istifa eden Şirin, ''25 senedir kendisine 'gerilla' dedirtmeye uğraşan terör örgütünü 'gerilla' diye vasıflandıran ve bu konuda röportaj veren, ülkenin özellikle bölünmez bütünlüğü konusunda tutarlı bir politika sergileyemeyen bir partide siyaset yapmak, siyaset, anayasa ve demokrasi anlayışıma sığmadığından, Anavatan Partisi'nden ayrılıyorum'' sözleriyle istifa gerekçesini açıklamıştı.

Bu arada, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, yönelttiği soru önergeleri nedeniyle Şirin hakkında, "Uzanlar'ın Meclis'te bile temsilcileri var" ifadesini kullanmıştı.

Bunun üzerine, Emin Şirin, Ertürk'ü 'hükümete güvenip terbiyesizlik etmek'le suçlamıştı. Ertürk de, Şirin aleyhine hakaret davası açmıştı.

Emin Şirin kimdir?

22 kasım 1948 Mısır-İskenderiye doğumlu olan Emin Şirin, Robert Kolej İşletme Bölümü'nü 1971’de tamamladı. 1971’de ABD'ye yüksek lisans yapmaya gitti ve 1 yıl sonra Arizona Eyalet Üniversitesi'nden İşletmecilik masteri aldı. Çok iyi derecede İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilen Şirin, 3 çocuk babası ve bekar.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?