banner39

Eminağaoğlu'na bakanlıktan 'bağımsız yargı' dersi

Eminağaoğlu'nun dinleme kararı veren hakimler aleyhine yaptığı şikayet işleme konulmadı

Arşiv 06.10.2009, 14:57 06.10.2009, 14:57
Eminağaoğlu'na bakanlıktan 'bağımsız yargı' dersi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun, bazı hakim ve savcılar hakkında dinleme kararı veren sulh ceza mahkemeleri hakimleriyle ilgili şikayetini Adalet Bakanlığı işleme koymadı.

Eminağaoğlu, bakanlığın işleme koymama kararının iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesinde dava açacağını bildirdi.

Eminağaoğlu, 24 Nisanda YARSAV ve kendi adına Adalet Bakanlığına başvurarak, bazı hakim, savcılar hakkında dinleme kararı veren sulh ceza mahkemeleri hakimleri ve bu dinlemeleri talep eden adalet müfettişleriyle ilgili şikayette bulunmuştu.

Dilekçeyi inceleyen Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, sulh ceza mahkemesi hakimleri yönünden şikayeti, "hakimler hakkındaki iddianın, yargılama faaliyetine ilişkin olduğu, hakimin yargı yetkisi ve takdir hakkı kapsamında kaldığı" belirtilerek ve "bu hak ve yetkinin şikayet olunan hakimler tarafından herhangi bir şekilde kötüye kullanıldığına dair somut delil gösterilmediği" gerekçesiyle işleme koymadı.

Kararda, Anayasa, yasa ve yönetmelik hükümlerini değerlendirip yorumlama yetkisinin de kendisinden karar talep edilen ve karar verme konumunda bulunan bağımsız hakimlere ait olduğu kaydedildi.

Aynı dilekçedeki, adalet müfettişi ve başmüfettişleri hakkındaki şikayetin Teftiş Kurulu Başkanlığına gönderildiği belirtildi.

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, bakanlığın işleme koymama kararının iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesinde dava açacağını bildirdi.


 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?