banner39

Emine Ayna'yı yasaktan başsavcı kurtardı

Her söylemi şiddet dolu olan Emine Ayna için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ek iddianame yazmadı.

Arşiv 12.12.2009, 11:41 12.12.2009, 11:41
Emine Ayna'yı yasaktan başsavcı kurtardı


Anayasa Mahkemesi DTP lideri Ahmet Türk'ün milletvekilliğini düşürdü ve 5 yıl siyaset yasağı getirdi. Partinin eşbaşkanı konumunda olan ve sert söylemleriyle tepki çeken ve partinin şahin kanadından olan Emine Ayna ile ilgili bir yasak talebi olmadığı için herhangi bir işlem yapılmadı.

BAŞSAVCI EK İDDİANAME HAZIRLAMADI

DTP hakkında kapatma davası 2 yıl önce açıldı. Yani iddianamedeki eylemler iki yıl ve daha öncesini kapsıyor. Son iki yıl içinde yapılan eylemler dava konusu edilmedi.

Daha önceki parti kapatma davalarında ek iddianame hazırlayan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya bu süre içinde ek iddianame hazırlamadı. Hazırlayacağı ek iddianamede de, Demokratik Açılım sürecinde yaptığı çıkışlarla ortamın gerginleşmesine neden olan, Demokratik Açılımı "zıkkım" olarak niteleyen, DTP tabanının kendilerinden, dağa çıkmalarını istediğini söyleyen Emine Ayna için de yasak isteyebilirdi. Başsavcı Yalçınkaya ne Ayna için, ne de son iki yıl içindeki olaylar için böyle bir yola gitmedi. DTP kapatılırken, son iki yıl içinde şahin çıkışlarıyla tepki çeken DTP'liler ise kurtuldu.

Kaynak: Samanyoluhaber

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?