Emine Erdoğan, Batı'ya işgal altındaki kadınları hatırlattı

Emine Erdoğan, batıya işgal altındaki kadınların dramını en az töre mağdurları kadar görmesi çağrısı yaptı

Emine Erdoğan, Batı'ya işgal altındaki kadınları hatırlattı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) düzenlenen "AB Yolunda Türk Kadını" panelinde yaptığı konuşmada, kadın hakları konusunda hassas olan Batı'ya Afganistanlı, Iraklı ve Filistinli kadınların yaşadığı dramı da görmesi çağrısında bulundu.

AP Türkiye'de Kadın Hakları Raportörü Emine Bozkurt'un Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'yla (TUSKON) ortaklaşa düzenlediği panelde, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle'yle birlikte açılış konuşması yapan Erdoğan, "doğunun en batısındaki ve batının en doğusundaki Türkiye'nin yönünün her zaman Avrupa olduğunu" vurguladı.

Emine Erdoğan, tarih boyunca her türlü olumsuzluk karşısında en ağır bedeli hep kadınların ödediğini belirterek, "Ekonomik sıkıntılarda önce kadınlar bedel ödedi. Sosyal sorunlar en çok kadınları etkiledi. Savaşlar, çatışmalar, terör en fazla ve doğrudan doğruya kadınları hedef aldı. Üzülerek ifade etmeliyim ki, bugün bile birçok ülkede, birçok bölgede kadınlar çok ağır şartlar altında yaşıyor, ağır bedeller ödemek zorunda kalıyorlar. Kurşunlar, bombalar, kitle imha silahları, yuvalarının ve çocuklarının üzerine adeta bir kartal gibi şefkatle kapanan kadınları buluyor. Eğer onları bulamazsa eşlerini buluyor, çocuklarını, babalarını buluyor. Kadınlar, belki de kendilerinden çok daha fazla sevdikleri yavrularını yitirmek suretiyle canlarından can kaybediyorlar" dedi.

"TÖRE ŞİDDETİ KADAR SAVAŞ ŞİDDETİNİ DE GÖRÜN"

AB'yi Orta Doğu'da kadınların acılarına daha fazla kulak vermeye davet eden Erdoğan, "Burada bir noktayı özellikle dikkatlerinize sunmak istiyorum: Türkiye'nin, yani Avrupa'nın hemen yanı başında, Orta Doğu'da kadınların birçok olumsuzluğun yanında çok ağır baskı ve şiddete maruz kaldığına da şahit oluyoruz. Orta Doğu'da töre, inanç ve gelenek adı altında yürütülen kadına yönelik baskı, şiddet ve ayrımcılık modern dünyanın dikkatini çekerken, savaş, çatışma ve terör yoluyla kadınları hedef alan şiddet ne yazık ki ilgi ve alaka görmüyor" şeklinde konuştu.

Emine Erdoğan, "Afganistan'da, Irak'ta, Filistin'de, Sudan'da tarihin en büyük acılarına maruz kalan kadınların çığlıkları, feryatları, ağıtları sağır duvarları aşıp modern dünyada yankı bulamıyor. Sadece Irak'ta son dönemde dul kalan kadınların sayısı milyonları aşmış durumda. Bu kadınlar, her alanda ayrımcılığın kurbanı oldukları kadar, her alanda seslerini duyuramadıkları kadar, modern dünyanın da ayrımcı ve ihmalkar tutumunun kurbanı oluyorlar" ifadelerini kullandı.emineerdoganbelcika.jpg

Emine Erdoğan, "Türk kadınları olarak bu mücadelede üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını" bildirerek, AB katılım sürecinin birçok alanda olduğu gibi Türkiye'de kadınların sosyal statülerinde önemli kazanımlara neden olduğunu vurguladı.

EMİNE ERDOĞAN BELÇİKALI TÜRKLERLE BULUŞTU

Emine Erdoğan, Belçika'daki Türklerle de bir araya gelerek, "Bizler, anavatandaki kardeşleriniz, başınızın öne eğilmemesi için elimizden, dilimizden, yüreğimizden ne geliyorsa onu yaptık, yapıyoruz" dedi.

Belçikalı Türklere seslenen Erdoğan, 1960'lı yıllarda işçi olarak Belçika'ya yerleşen Türklerin bugün bu ülkede önemli görevler üstlenmeye başlamasının gurur verici olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Şair, 'Başın öne eğilmesin' diyor. Bizler, anavatandaki kardeşleriniz, başınızın öne eğilmemesi için elimizden, dilimizden, yüreğimizden ne geliyorsa onu yaptık, yapıyoruz" diye konuştu.

Son dönemde Türkiye'de "güzel gelişmelerin" yaşandığını anlatan Emine Erdoğan, Türkiye'nin "Doğuda, Batıda, Kuzeyde, Güneyde hakkı, adaleti, hukuku, barışı, dostluk ve kardeşliği savunduğunu" belirtti. Erdoğan, "Dünyanın neresinde mağdur varsa, dünyanın neresinde zulme uğrayan, haksızlığa uğrayan, baskıya, şiddete maruz kalan varsa, Türkiye cesur şekilde onların hissiyatına tercüman oluyor. Ülkemiz içinde dostluk, kardeşlik, birlik ve bütünlük daha güçlü ve sağlam şekilde yeniden inşa ediliyor. Artık sadece tarihimizle, artık sadece geçmişte yaptıklarımızla övünmüyor; barışa, istikrara, kardeşliğe yaptığımız katkılarla bugünümüzle de övünüyor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan artık çok daha fazla gurur duyuyoruz" diye konuştu.

"AVRUPA'DA DAHA ETKİN OLUN" erdoganbruksel.jpg

Emine Erdoğan, "Türk kadınının tarih boyunca bir anne ve bir eş olmanın ötesinde, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda öncü oldu, lider oldu, inisiyatif sahibi oldu" diyerek, şunları kaydetti:

"Anadolu, yüzyıllar içinde başarılı kadınların, kahraman kadınların, dirayetli, ferasetli, açık gönüllü, engin yürekli kadınların mücadelesiyle analar yurdu haline geldi. Unutmayınız ki bizler, Terken hatunların, Nilüfer hatunların, Hayme anaların, Nene hatunların, Fatma bacıların, Şerife hatunların torunlarıyız. Bizim kadınlarımız evlerine, eşlerine, çocuklarına nasıl kol kanat gerdiyse, nasıl şefkat ve merhamet gösterdiyse; aynı şekilde vatanları için, toprakları için, istiklal ve istikballeri için de kol kanat gerdiler, kahramanca mücadele ettiler.

Bugün de, Türkiye;de ve Avrupa;da hanım kardeşlerimiz her alanda 'Ben de varım' diyor, her alanda yeteneğini, birikimini, cesaret ve kararlılığını ortaya döküyor. Avrupa siyasetindeki başarılı Türk kadınları, Avrupa ekonomisi içindeki başarılı Türk iş kadınları, sanatçılarımız, bilim kadınlarımız işte bu manzaranın bariz ve somut örnekleri."

Erdoğan, sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında Avrupalı Türklere, "İşte onun için bulunduğunuz, yaşadığınız ülkelerin dilini en iyi şekilde öğrenmenizi, çocuklarınıza da anadilimizle birlikte öğretmenizi sizlerden rica ediyorum. Yaşadığınız, vatandaşı olduğunuz ülkelerin sosyal, ekonomik ve en önemlisi de siyasal süreçlerinde aktif şekilde yer almanızı sizlerden rica ediyorum. Avrupalı Türk kadınlarının, Avrupalı diğer kadınlarla işbirliği, el birliği yapmasını önemsiyor, yüreklerinizi birleştirmenizi sizlerden istiyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 12:29
banner53
YORUM EKLE

banner39