banner39

Emlak piyasalarındaki kriz yayılıyor

Amerikan emlak sektöründe kaydedilen olumsuz gelişmeler dünya borsalarının çalkantılı bir hafta yaşamasına neden oldu.

Arşiv 11.08.2007, 18:07 11.08.2007, 18:07
Emlak piyasalarındaki kriz yayılıyor

 

ABD'deki yüksek riskli mortgage piyasasındaki sıkıntıların, büyük

yatırım fonlarını zorlamasıyla ortaya çıkan küresel dalgalanma, uluslararası borsaların hafta içinde değer kaybetmesine neden oldu.

 

Uluslararası borsalar düşerken, merkez bankaları da piyasalara likidite

sağladılar.

 

Asya borsalarının ardından, Avrupa borsaları ile ABD borsaları ve son olarak da Güney Afrika borsasında düşüşe neden olan kriz, uluslararası piyasalardaki belirsizliği artırırken, Japonya, Avrupa ve ABD Merkez Bankaları da, türbülansı yatıştırmak için piyasalara milyarlarca dolar enjekte ettiler.PİYASALARDAKİ BEKLENTİ

 

ABD Merkez Bankası FED'in, piyasalarda ''kredi darlığı'' yaşanmaması için türbülans devam ettikçe yeterli likiditenin sağlanacağını açıklamasının ardından borsalardaki düşüş biraz hafiflerken, Avrupa Merkez Bankasının da önemli oranda

parayı piyasaya sunması eyleminin, piyasaları yatıştırması bekleniyor.

 

Uzmanlar, FED'in hareketinin, 11 Eylül 2001 olaylarının ardından

aldığı önlemleri anımsattığını belirtirken, FED'in piyasalara likidite sağlamaya devam etmesinin, piyasalardaki çalkantıyı gidermede kararlı olduğunu gösterdiğini vurguluyorlar.FED’İN PLANI

 

Uzmanlar, FED'in, krizin derinleşme ihtimali belirmesi halinde, Eylül

ayındaki olağan toplantısını öne çekerek, faiz oranlarını indirebileceğini belirtiyorlar.

 

ABD'de ortaya çıkan ve tüm dünya borsalarını olumsuz etkileyen yüksek riskli mortgage sektörü, ilk olarak iki yıl önce sorun yaratmaya başladı.

 

ABD'de, para hacminin yüksek olması nedeniyle, bazı finansal kuruluşlar, 5 yıl önce, kredibilitesi zayıf olan kişilere de mortgage kredisi vererek, geri dönüşü riskli bir mali yapıya girdiler.

 

Dev kurumsal yatırımcıları zora sokarak, dünya borsalarını olumsuz etkileyen ABD mortgage piyasası, 10 trilyon dolarlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük piyasası konumunda bulunuyor.NEW YORK VE TOKYO'DAKİ KAYIP

                

New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki endeksler, hafta ortasından itibaren düşmelerine rağmen, hafta başındaki kazançları nedeniyle, haftayı yükselişle kapattılar.   

 

Dow Jones Endeksi, ortalama yüzde 0,44 oranında değer kazanarak, 13.329,54 puandan haftayı kapattı.

 

Teknoloji endeksi Nasdaq Bileşik Endeksi, yüzde 1,34 ve Standard and Poor's 500 endeksi de yüzde 1,44 oranlarında değer artışıyla haftayı kapattılar.Tokyo Borsasında, Nikkei Endeksi, 215,77 puan değer kaybederek, hafta sonunda, 16.764,09 puandan kapandı.LONDRA VE FRANKFUTR’TA DURUMLondra Menkul Kıymetler Borsası'nda FTSE-100 endeksi de, ortalama 186 puan değer kaybederek, 6.038,3 puandan haftayı puandan kapattı.

 

Diğer Avrupa borsalarından Almanya'da Frankfurt DAX endeksi, geçen hafta 92,41 puan, Fransa'daki Paris CAC-40 endeksi de 149,26 puanlık değer kaybıyla haftayı kapattılar.

             

PETROL FİYATLARI DÜŞTÜ

           

Öte yandan, petrolün varil fiyatı, hafta sonunda düştü. ABD petrolünün varil fiyatı, 71 dolar 47 sent düzeyine, Brent türü Kuzey Denizi ham petrolünün varil fiyatı da, 70 dolar 39 sent düzeyine geriledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?