banner39

banner35

Emniyet, çökerttiği çete hakkında açıklama yaptı

Emniyet Müdürlüğü Rulet Operasyonundan 30 kişinin neden gözaltına alındığını detaylı bir şekilde açıkladı.

Arşiv 10.08.2007, 17:38 10.08.2007, 17:38
Emniyet, çökerttiği çete hakkında açıklama yaptı

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü aralarında Yaşar Öz ve manken Tuğba Özay'ın da bulunduğu 31 kişinin gözaltına alındığı "Rulet" adı verilen operasyonla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Ele geçirilen el bombası, tabanca, şarjör, çelik yelek, şok cihazı, sahte kimlik, kelepçe, polis şapkası, uyuşturucu madde ile çeşitli malzemeler basına gösterildi.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ''kumar oynatmak'', ''tehdit'', ''çek senet tahsilatı'', ''darp'' ve ''silahlı yaralama'' eylemlerini gerçekleştirdiği iddia edilen çıkar amaçlı bir suç örgütüne yönelik olarak, 4 gün önce, operasyon gerçekleştirildi.

İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, Kıbrıs'ta kumarhanede yaşanan silahlı çatışmanın ardından, Yaşar Öz'ü takibe aldı. 9 aylık yapılan teknik takibin ardından Öz ve adamlarının İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir ve Kocaeli'nde "adam kaçırma", "adam öldürmeye tam teşekkül" ve "tehdit" olaylarından oluşan 9 ayrı suça karıştığını belirledi.

Yaşar Öz ve adamlarını 9 ay boyunca adım adım takip eden İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekipleri, 7 ayrı ilde operasyon için hazırlıklara başladı.

Pazartesi sabahı Antalya, İzmir, Bursa, Düzce, Yalova, Afyonkarahisar ve Kocaeli'nde eş zamanlı operasyona hazırlanan polis, Akmerkez'deki çatışma haberini aldı.

Organize Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyonun sekteye uğramaması için Akmerkez'deki tahkikatı Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yapmasını istedi. Pazartesi günü sabahın erken saatlerinde başlayan eş zamanlı operasyonda, aralarında Yaşar Öz'ün de bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin üzerlerinde, otomobillerinde ve evlerinde yapılan aramalarda, 6 adet tabanca ve şarjörleri, 329 adet çeşitli çap ve markada fişek, 3 adet sahte kimlik, 1'er adet el bombası, çelik yelek, şok cihazı, kelepçe ve polis şapkası, bir miktar uyuşturucu madde, kumar makineleri ile bol miktarda çek ve senet ele geçirildi.

Şubeye getirilen şüphelilerin, Antalya'da 2 kişinin gasp amaçlı tehdit edilmesi, kaçırılması, alıkonulması, yağma edilmesi, hürriyetinden yoksun bırakılması ve darp edilmesi, Kocaeli'nde 1 kişinin gasp amaçlı ölümle tehdit edilmesi ve öldürülmesine tam teşebbüs edilmesi, İzmir'de 1 kişinin gasp amaçlı tehdit edilmesi ve ikametinin kurşunlanması, Bursa'da 1 kişinin tehdit edilmesi ile örgüt üyesi olduğu öne sürülen bir avukatın resmi evrakı yok edip adaleti yanıltarak aranan örgüt üyesinin kaçmasına imkan sağlanması suçlarına karıştığı ileri sürüldü.

İstanbul'da da çeşitli suçlara karıştıkları kaydedilen şüphelilerin, bu kentte ise 1 kişinin tehdit edilmesi ve bu olay çerçevesinde meydana gelen silahlı çatışma sonucunda 1 örgüt üyesinin silahla yaralanması, başka bir olayda 1 kişinin ölümle tehdit edilmesi ile başka 1 kişinin gasp amaçlı tehdit edilmesi olaylarına karıştıkları bildirildi.

Öte yandan polis yetkilileri, yakalanan şebeke üyelerinin İzmir'de tehdit ettikleri iş kadını Ş.D.'den 1 milyon dolar haraç istediklerini, Bursa Adliyesi'nde ise avukat Sevilay D.'nin örgüt üyelerinden A.K. ile ilgili resmi evrakın yok edilmesi olayına karıştığını ifade ederek, manken Tuğba Özay'ın da kendisi yüzünden yaşandığı öne sürülen ve Beşiktaş'taki bir alışveriş merkezinde meydana gelen silahlı yaralama olayına çerçevesinde gözaltına alındığını ifade etti.

Yetkililer ayrıca, çete üyelerinin, İstanbul'da gasp amaçlı tehdit ettikleri H.G.'nin de kumarhane işletmecisi olduğunu belirtti.

Söz konusu operasyon kapsamında bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gönderilen ve aralarında manken Tuğba Özay'ın da bulunduğu 21 kişi savcılıkta ifade verdi.

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?