banner15

Emniyet'in Ergenekon şeması mahkemede

Tutuklu sanıklardan Zekeriya Öztürk'ün talebi üzerine, emniyetin "Ergenekon Şeması" mahkemeye gönderildi

Emniyet'in Ergenekon şeması mahkemede

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

MİT’in hazırladığı "Ergenekon Şeması"ndan sonra Emniyetin hazırladığı şema da mahkemeye ulaştı.

Şemada, emekli Organeraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un adının geçmemesi dikkat çekti.

Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklardan Emekli Yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk’ün talebi üzerine, emniyetin hazırladığı "Ergenekon Şeması"nı istemişti.

Talebe olumlu cevap veren emniyet, hazırladığı güncellenmiş şemayı mahkemeye gönderdi.

5 Hücre Yapılanması Yer Alıyor

Emniyetin hazırladığı şemada, 5 hücre yapılanmasının yer aldığı bildirildi. Silahlı eylem yapacağı öne sürülen hücrelerden birinin lideri olarak da Danıştay baskını sanığı Osman Yıldırım görülüyor.

Açıklamalarıyla Danıştay davasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesini sağlayan Osman Yıldırım, Danıştay baskınından haberi olmadığını öne sürmüştü.

Emniyetin şemasında, Danıştay tetikçisi Alparslan Aslan’ın da Osman Yıldırım’ın emrinde görülmesi dikkat çekici bulundu.

İddia edilen Ergenekon terör örgütünün yöneticisi oldukları gerekçesiyle yargılanan emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin adı şemada yer almıyor.

MİT tarafından hazırlanan "Ergenekon Şeması" daha önce mahkemeye ulaşmıştı. Savcılık, "bir numara" dahil, 69 kişilik şemada yer alan bazı kişilerin üzerlerini kapatmıştı.

Şemada 14 politikacı, 13 basın mensubu, 19 işadamı, 9 askeri personel, 3 itirafçı, 1 emniyet mensubu ile mafyayla bağlantılı olduğu öne sürülen 9 kişi yer alıyordu.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48