banner39

Emniyet'te Ahmet Türk depremi

Samsun'da Ahmet Türk'e yapılan saldırı nedeniyle emniyet müdür yardımcısı ile şube müdürü görevden uzaklaştırıldı.

Arşiv 13.04.2010, 01:51 13.04.2010, 15:39
Emniyet'te Ahmet Türk depremi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun'da yumruklu saldırıda bulunulmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, bir emniyet müdür yardımcısı ile bir şube müdürünün valilikçe görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Samsun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da düzenlenen olaylı gösterinin ardından tutuklanan Turan ve Metin Bilen'in duruşması sonrası Ahmet Türk'e, adliye çıkışında yumruklu saldırıda bulunulmasıyla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, idari ve adli olarak çok yönlü bir soruşma yürütüldüğü vurgulanarak, "Ahmet Türk'e yapılan saldırı ile ilgili olarak yürütülen soruşturma çerçevesinde İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Cemal Issı ve Şube Müdürü 4. Sınıf Emniyet Müdürü Murat Alkan Valiliğimizce görevden uzaklaştırılmıştır" denildi.

İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY DEVREDE

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la görüştüğünü, Atalay'ın konunun tüm detaylarıyla soruşturulması ve araştırılması talimatını verdiğini belirtti. Güzeloğlu, şunları kaydetti:

''Valiliğimiz olarak alınan tüm tedbirlere ve güvenlik önlemlerine rağmen meydana gelen bu olayın ihmali görülen tüm yetkilileri hakkında çok açık ve kesin gerekli işlemin yapılacağını kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Yine bu anlamda sayın bakanımızın talimatıyla 2 mülkiye başmüfettişimiz konuyu incelemek ve idari yönden araştırılmak üzere görevlendirilmiş bulunuyor. cumhuriyet başsavcılığımız adli tahkikata başlamıştır. Saldırgan ve 1 kişi daha gözaltına alınmıştır, sorguları sürmektedir. Olayın tüm boyutları, saldırganın buna bağlı tüm ilişkileri değerlendirilecek, sorgulanacaktır.'' Olaydan sonra Ahmet Türk'e geçmiş olsun dileklerini iletmek üzere BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ı aradığını ifade eden Güzeloğlu, ilk aşamada Türk'ün burnunda kırık olduğunun tespit edildiğini söyledi.

AHMET TÜRK BURNUNDAN AMELİYAT OLDU

Samsun'da saldırıya uğrayan eski DTP Genel başkanı Ahmet Türk'ün burnu alçıya alındı. Tedavi olmak için Ankara'da bir hastaneye gelen Türk'ün burnu alçıya alındı.

Ahmet Türk'ün bir hafta içinde iyileşeceğini belirten hastane başhekimi, "Türk'ün bununda kırık tespit ettik. Saat 20.40 civarında ameliyata alarak burundaki kırığa alçı uygulaması yapıldı. Yarın sabah yapılacak değerlendirmeye göre taburcu edeceğiz. Türk'ün bir hafta içinde iyileşeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık olayla ilgili yaptığı açıklamada olayın Samsun halkına mal edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Faşist odaklar Türkiye’nin her yerinde var. Halklar arası kavgayı körüklemek istiyen kişiler var. Biz bunları tanıyoruz. Ancak orada görevli olan, görevli olup seyirci kalan görevli memurlar var. Bunların ne yapmak istediğini anlamadık. Bir arabamızın camı polis telsizi ile kırıldı” dedi. Ahmet Türk’ün sağlığı ile ilgili olarak da genel durumun çok iyi olduğunu söyleyen Sakık, “Burnunda kırık var. Alnında bir açılma var. Sağlık durumu gayet iyi. Biz buradan karayoluyla Ankara’ya gideceğiz" diye konuştu. 

İLGİLİ HABER:

Ahmet Türk'e Samsun'da yumruklu saldırı

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?