banner39

Emre'ye 'Irkçılık' soruşturması

Everton takımının kalecisine ırkçı hakaretlerde bulunduğu iddiası ile, Türk futbolcu Emre Belözoğlu'na soruşturma açıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Emre'ye 'Irkçılık' soruşturması

İngiltere Futbol Federasyonu'nun (FA) Everton takımının kalecisi Tim Howard'a ırkçı hakaretlerde bulunduğu iddiası ile, Newcastle'ın Türk oyuncusu Emre Belözoğlu ile ilgili soruşturma başlattığı bildirildi. İngiliz gazeteleri The Guardian ve The Times gelişmelere futbol sayfalarında geniş yer ayırdı.

FA'in önümüzdeki günlerde Everton takımının siyahi kalecesi Tim Howard'ı konuyla ilgili olarak sorgulayacağı belirtiliyor.

Suçlamaların iki takımın geçen cumartesi günü Goodison Park sahasında oynanan Premier Ligi maçında yaşananlardan doğduğu ifade ediliyor. Bu arada maçın hakemi Dermot Gallagher'in Türk oyuncu Emre Belözoğlu tarafından yapıldığı öne sürülen ırkçı hareketleri duymadığını rapor ettiği bildirildi.

Olayın maçın ilk yarısının tamamlanmasından hemen önce yaşandığına dair Everton kalecisinin yaptığı itiraz ve ihbarın ise, hakem tarafından FA'ya bildirildiği belirtiliyor. FA sözcüsü de hakemin, yapıldığı öne sürülen hakaretleri duymadığını, ancak bu yönde Everton takımı oyuncuları tarafından ortaya atılan iddiaları raporuna yazdığını doğruladı.

Sözcü bu çerçevede Everton takımına yazı yazıp, olayla ilgili futbolculardan etraflı bilgi istediklerini belirtirken, suçlamaları ciddiyetle ele alacaklarını duyurdu. Bu arada Guardian gazetesi, Emre Belözoğlu'nun ilk yarının bitiminde tünele ilerlerken yaptığı öne sürülen hakaretleri bazı seyircilerin de duyduğunu, onların da FA'ya kişisel başvurular yaptıklarını iddia etti. Maçın oynandığı stadyumun bulunduğu Merseyside bölgesi polisine ise Emre Belözoğlu ile ilgili herhangi bir şikayette bulunulmadığı bildirildi.

Emre Belözoğlu'nun menajeri Ahmet Bulut da The Times gazetesine bir açıklama yaptı ve iddiaları reddetti. Bulut, ''Emre ile konuştum, kimse için ırkçı bir ifade kullanmadığını söyledi'' dedi. Bulut, Emre'nin Newcastle'daki en iyi arkadaşının bir siyah oyuncu olan Obafemi Martins olduğuna da dikkati çekerken, Emre'nin ne Türkiye'de ne İtalya'da böyle bir sorunla gündeme gelmediğini, İngiltere'de de bugüne kadar benzeri bir şey yaşamadığını söyledi. Genç futbolcunun sahada agresif bir tarzı olduğunu, ancak bunun ırkçı ifadeler kullanma noktasına asla gelmeyeceğini belirten Bulut, ''Benim İngilizcem çok iyi değil, ama onunki benimkinden de kötü. O ırkçı kelimeleri söylemeyi bile bilmez'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?