banner39

En başarılı yabancılar 'Çinliler'

İngiltere eğitim sisteminde, en başarılı etnik grubun Çin kökenli çocuklar olduğu bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
En başarılı yabancılar 'Çinliler'
Eğitim Bakanlığı'nın araştırmasına göre, geçen yılın ulusal eğitim programı kapsamında 11 yaşındaki çocukların katıldığı sınavlarda, aralarında ana dili İngilizce olmayan yeni göçmenlerin de bulunduğu yüzde 86'lık grup gerekli seviyeye ulaşırken, İngiliz çocuklarda bu oran yüzde 80 olarak belirlendi.
 
İngiltere ve Galler'de 16 yaşındaki çocuklara uygulanan bir sınav olan GCSE seviyesinde ise Çin kökenli çocukların yüzde 65.8'i, matematik ve İngilizce de dahil en önemli 4 derste başarılı oldu.
 
Yapılan araştırma, Hindistanlı çocukların da İngiliz yaşıtlarına göre daha başarılı olduğunu gösteriyor. Hindistan kökenli öğrencilerin yüzde 59.1'inin 5 GCSE başarısı bulunurken, İngiliz öğrencilerinde ise bu oran yüzde 44.3 olarak görülüyor.

Araştırmayı değerlendiren The Independent gazetesi, Çin ve Hindistan'daki aile kültürünün eğitime verdiği önemin bu sonuçların bir sebebi olabileceğini belirtiyor. Araştırmaya göre ayrıca, zenci Afrika ve Karayip kökenli çocukların ise yalnızca 22.7'sinin 5 GCSE başarısı bulunuyor.
 
İHA

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?