banner39

En büyük bağış Türk lobisinden

'Soykırımı tanırım' diyen Hilary Clinton'a en büyük destek, Türkiye'nin ABD'deki lobisinden

Arşiv 11.02.2008, 09:04 11.02.2008, 09:04
En büyük bağış Türk lobisinden

Hillary Clinton'un Türkiye'nin ABD'deki lobisini yürüten şirketten 470 bin dolar aldığı ortaya çıktı. Muhalifler, "Başkan olunca Türkiye'nin çıkarlarını mı koruyacak" diye ayaklandı.

Amerikan ABC News haber kanalı, Demokrat Parti'nin Başkan adaylığı için siyahi senatör Barack Obama ile kıyasıya bir yarışa giren Hillary Clinton'a en çok kampanya bağışı yapan şirketlerin isimlerini yayınladı. Buna göre Hillary'nin kampanyasına 470 bin dolarla en büyük katkıyı DLA Piper adlı lobi şirketi yaptı. Bu şirketin en dikkat çeken yönü ise Ermeni soykırımı iddialarının karşısında lobi faaliyetleri yürütmek için Türkiye'den yılda 1.2 milyon dolar ücret alması... ABC News, Dubai Şeyhi El Maktum lehine de lobicilik yapan şirketin en önemli iki ismi olan John Merrigan ve Matthew Berstein'ın, 2007 yılında Amerikan Kongresi'nden kıl payı dönen soykırım tasarısına karşı çıkması için Hillary ve yardımcılarıyla defalarca görüştüğünü, bunun karşılığında da eski First Lady'nin kampanyasına yüksek miktarda bağış yapıldığını ortaya çıkardı.

Kimi kollayacak?

Hillary'nin senatoda altında imzası olmasına rağmen tasarının en hararetle tartışıldığı dönemde, "Bu yasanın çıkması Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verebilir" şeklinde ifade kullanması da lobi faaliyetinin sonucu olarak değerlendirildi. ABC News'in bu bilgileri gün yüzüne çıkarmasının ardından birçok Hillary muhalifi site "Hillary Clinton lobi şirketlerinden başkanlık kampanyası için bu kadar yüklü miktarda bağış kabul ettiyse, başkan seçilmesi durumunda kendisine bağış yapan yabancı ülkelerin mi yoksa ABD'nin mi menfaatini koruyacak?" sorusunu yöneltti.

Kaynak: Vatan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?