banner39

'En büyük casus Rusya'

The Sunday Telegraph, Rusya'nın çok geniş casusluk şebekesine sahip olduğunu yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'En büyük casus Rusya'
İngiltere'de yayımlanan The Sunday Telegraph gazetesi, "eski Rus ajanı Aleksandır Litvinenko'nun ölümünün ardındaki en büyük zanlı olan Rus istihbarat servislerinin, İngiltere'de 30 casusluk istihbarat ağına sahip olduğunu" öne sürdü.

Haberde, bu durumun Rusya'yı İngiltere için casusluk faaliyetleri açısından en tehlikeli ülke haline getirdiği iddia edilirken, ortada sofistike bir casusluk ağının bulunduğunu ve İngiltere'nin ciddi bir espiyonaj tehdidiyle karşı karşıya olduğunu yazdı.

Gazete, bu iddialarını hükümet kaynaklarına dayandırdı. Londra'da, Moskova hükümetinin resmi temsilcisi olan her beş diplomata bir casusun düştüğünü yazan gazete, Rus casusların, İngiltere'deki Putin karşıtları ve Rus göçmenlerin faaliyetlerini izlediklerini öne sürdü.

Casusların ayrıca, işadamları, parlamenterler ve bilim adamlarını izledikleri ve devlet sırları ile ticari ve bilimsel sırları ele geçirmeye çalıştıklarını iddia eden Telegraph, İngiltere dışında en çok Rus ajanı bulunan ülkenin ise ABD olduğunu ileri sürdü.

İngiliz hükümet yetkililerine göre, İngiltere'deki Rus ajanları bugün en az soğuk savaş döneminde olduğu kadar faal durumdalar. Bu çevrelere göre, Kremlin'in şu anda terörle mücadele konusunda İngiltere'nin en önemli müttefikleri arasında bulunması da bu gerçeği değiştirmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?