banner39

En genç Filistinli mahkum eve döndü

Esir İsrailli asker Gilad Şalit görüntüsü için serbest bırakılan 20 Filistinli mahkum arasında, küçük Yusuf ve annesi de var

Arşiv 02.10.2009, 14:44 03.10.2009, 07:05
En genç Filistinli mahkum eve döndü


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'de tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in görüntüleri karşılığında İsrail cezaevlerindeki mahkum olan 20 Filistinli kadının tamamının bugün evinde olması bekleniyor.

İsrail'in serbest bırakmaya karar verdiği 20 tutukludan ilki olan 15 yaşındaki Baraa el Malki daha önce evine dönmüştü.

20 kişilik listede en dikkat çekici isimlerden biri ise, 2007 yılında tutuklandığında hamile olan ve oğlu Yusuf'u İsrail hapishanesinde dünyaya getiren Fatma Azzak... 2 yıldır hapishaneden başka bir yer görmeyen küçük Yusuf, ilk kez bu gece evinde uyuyacak.

Kızılhaç araçları ile alınarak Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez sınır kapısına götürülen Gazzeli Fatma Said ile 2 yaşlarındaki oğlu Yusuf'u, Gazze kentindeki parlamento binasında Hamaslı fiili Başbakan İsmail Haniyye karşıladı. Said ile bir süre sohbet eden Haniye, basın toplantısı düzenledi.

Haniye'nin konuşmasının başlangıcında kalabalıktan korkup, sürekli ağlayan küçük çocuğu daha sonra annesi sakinleştirdi.

Dünya Bülteni'nde hikayeleri yer alan Fatma Azzak ve oğlu gibi yüzlerce hikayenin kahramanlarından 20'si özgürlüğüne kavuşuyor.

Aralarında İsrail hapislerinde çocuklarını dünyaya getiren ve büyüten anneler, dış dünyayı hiç görmeden büyüyen Filistinli çocuklar, tutsak yaşadıkları yıllarda aileleri dağılan eşler var.

Birçoğu yıllar sonra dönecekleri Gazze'de, bıraktıklarından daha büyük bir yıkım ve yoklukla karşı karşıya kalacak.

İsrail tarafından tutuklandığında 18 aylık olan oğlu Muhammed'i ve diğer 7 çocuğunu geride bırakan Zhur Hamdan , mutluluğunu sadece gözyaşlarıyla anlatabiliyor.

Herşeye rağmen, hem yıllardır sevdiklerini göremeyen aileler, hem de bu kararı İsrail'e karşı bir zafer olarak gören Gazzeliler, bu 20 Filistinli kadının geri dönüşünü kutluyor.

Neredeyse her aileden bir kişinin İsrail hapishanelerinde olduğu Gazze'de, Şalit'in serbest kalması karşılığında daha fazla tutuklunun serbest kalabileceği umudu da sevinci artırıyor.

İsrail hapishanelerinde aralarında 400'den fazla çocuğun da bulunduğu yaklaşık 7 bin 500 Filistinli mahkum özgürlüğü bekliyor.

 

İsrail hapishanesinde doğan, duvarlar ardında büyüyen 17 aylık Yusuf, İsrail'de "mahkum" olan 400 Filistinli çocuktan biri ve en küçüğü..
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?