banner39

En güzel caminin altı oyuluyor

Avrupa'nın en güzel cami seçilen Mimar Sinan'ın eseri Rüstem Paşa Camisi'nin altına yapılan dükkanlar caminin temelleri zarar veriyor

Arşiv 26.04.2007, 16:54 26.04.2007, 16:54
En güzel caminin altı oyuluyor

Caminin altında bulunan dükkânlara kaçak bodrum katı yapılıyor. Özel mülkiyet olduğu için de müdahale edilemiyor

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan çinileriyle ünlü cami, alt tarafta bulunan dükkan sahiplerinin vurdum duymazlığı nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Ünlü haber dergisi Newsweek tarafından bir süre önce ‘Avrupa’nın en güzel camii’ ilan edilen Eminönü’ndeki Rüstem Paşa Camii’nin altındaki dükkânlara yapılan kaçak bodrum katları tarihi yapının temellerine zarar veriyor.

ÖZEL MÜLKİYET ENGELİ

Çuvalcı, nikâh şekercisi, baharatçı, hırdavatçı, süpürgeci gibi meslek gruplarının yerleşkesi haline gelen cami dükkanlarında tarihi yapının orjinal yapısını bozacak birçok değişiklik yapılmış.

Kimi dükkân sahibi yapıya demir kazıklarla tutturduğu ilan tabelasını dükkânının girişine asarken, kimi de ısınmak için yaktığı ateş nedeniyle caminin tarihi taşlarının kararmasına neden olmuş. Dükkânlar arasında bulunan bir lokanta ise üst katında müşterilerine hizmet verirken alt katta bulunan fayanslarla döşediği mutfağında ise satışa sunduğu yemekleri hazırlıyor.

Tarihi yapıların bakım ve onarımıyla görevli olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Müdürü Ahmet Tanyol, Rüstem Paşa Camii’nde bulunan dükkânlardan yalnızca iki tanesinin vakıflara ait olduğunu, diğer dükkânların özel kişilerin mülkiyetinde bulunduğu için görev alanlarının dışında olduğunu söyledi. Tanyolaç, “Vakıflar bu dükkânlara yasal olarak karışmıyor” diye konuştu.

Çiniler büyülüyor

Rüstem Paşa Cami’ine iki yandan merdivenle çıkılıyor.Cami çinileriyle ünlü. Zaman zaman hırsızların da iştahını kabartan bu çiniler görenleri büyülüyor. Kubbenin eteklerine kadar her tarafı 24 çeşit çinilerle kaplı olan olan camide yaklaşık olarak 2 bin 300 parça çini bulunuyor.

Kaynak: Akşam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?