banner39

En kötü hal OHAL

Doğu ve Güneydoğu'da terör olaylarının artması üzerine olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi talebine iş dünyasından büyük tepki geldi.

Arşiv 23.06.2010, 01:09 23.06.2010, 01:09
En kötü hal OHAL


 
Doğu ve Güneydoğu'da terör olaylarının artması üzerine olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi talebine iş dünyasından büyük tepki geldi. Böyle bir kararın, yatırımcıları bölgeden kaçıracağını vurgulayan işadamları, ekonomide sağlanan başarının ardından şehit haberlerinin gelmesinin düşündürücü olduğuna dikkat çekti.

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü PKK tarafından düzenlenen saldırıda 10 askerin şehit edilmesi lanetle karşılanırken, iş dünyası teröre karşı alınacak tedbirler konusunda duyarlı. Bazı çevrelerin terörle mücadele için Doğu ve Güneydoğu'da olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi taleplerine karşı çıkan iş çevreleri, bu uygulamanın ekonomiyi olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, böyle bir adımın yatırımcıları ürküteceğini söyledi. Müstakil İşadamları ve Sanayiciler Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Cihad Vardan da olağanüstü halin gerekli olmadığına işaret etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, böyle bir kararın yabancı yatırımcıya yönelik olumsuz etkisine dikkat çekerken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) meclis üyesi Fatih Mehmet Oruç, saldırıda şehit düşen gençlerin yanlış stratejilerin kurbanı olduğunu söyledi.

Son dönemde terör olaylarında meydana gelen artış, terörle mücadele konusunda tartışmaları beraberinde getirdi. Bazı çevrelerin bölgede OHAL ilan edilmesi talebi, iş dünyası tarafından tepkiyle karşılandı. Bölgede olağanüstü hal ilan edilmesini gerektirecek bir durum olmadığını ifade eden MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, hükümetin görevinin başında olduğunu kaydetti. Bölgede huzur ve barış ortamının sağlanması için iş dünyasına gerekli teşviklerin sunulduğunu vurgulayan Vardan, ancak işadamlarının terör olaylarından dolayı buralara yatırım yapamadıklarına dikkat çekti. Olağanüstü halin olduğu bir yere yerli ve yabancı hiçbir yatırımcının gelmeyeceğini ifade eden Vardan, Türkiye'nin yıldızının parladığı bir dönemde şehitlerin gelmesini düşündürücü bulduklarını açıkladı. Vardan, ayrıca yaşanan son zafiyetlerin ardından askeri kaynakların açıklama yapmasını istedi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de bölgede ilan edilebilecek bir olağanüstü hal kararının Türkiye'nin imajını sıfıra indireceğini vurguladı. Meral, "Türkiye'de son dönemde yatırım imkânları çok gelişti. Bundan dolayı yabancı yatırımcıların ciddi ilgisini çekiyor. Artık Türkiye'nin imajı hızla artıyor. Ülkede böyle bir kararın alınması, Türkiye'nin bindiği dalı kesmesi anlamına gelir. Bundan dolayı da Türkiye'ye yatırım gelmez." ifadelerini kullandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, olağanüstü hal kararının iş dünyasında, özellikle turizmde ciddi sıkıntılara yol açacağını söyledi. TİM Başkanı, "Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcılar da bu karardan olumsuz etkilenir. Ayrıca ihracatımızda da bunun etkisi yaşanır." uyarısında bulundu.

İTO Meclis üyesi Fatih Mehmet Oruç ise Türkiye'de yaklaşık 25 yıldır bölücü terör örgütüyle kasten bitirilmek istenmeyen kirli bir savaş yürütüldüğünü söyledi. Bunun faturalarının da hayatının baharındaki gençlere çıkarıldığını kaydeden Oruç, üyesi olduğu odanın çatışmalarda şehit düşen gençlerin isimlerini okullara vererek bu sorumluluktan kurtulamayacağını vurguladı. Terör için Türkiye'nin 25 yıldır yaklaşık 300 milyar dolar para harcadığına işaret eden işadamı, "Millet hem boğazından kestiği paraları verecek, hem civan gibi evlatlarını feda edecek. Hem de bunun karşılığında hesap sormayacak. Olacak şey değil." dedi. Oruç, ayrıca bölgede OHAL ilan edilmesinin iş dünyasının yatırımlarını olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

GÜNEYDOĞU OHAL YÜZÜNDEN GELİŞMEDİ

Terörle mücadele için olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi talebine, Doğu ve Güneydoğulu işadamları da tepki gösterdi. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, bölgenin 1970'ten beri sıkıyönetim ve OHAL'den dolayı gelişemediğini, bu şehirlerde yaşayan işadamlarının başka yerlere gitmek zorunda kaldığını kaydetti. Yatırımcıların güvenli bölgelere geleceğine vurgu yapan Fahrettin Akyıl, böyle bir kararın ardından yabancıdan ziyade yerli yatırımcıların da bölgeden kaçacağını söyledi. OHAL teklifinde bulunan siyasilerin ve yakınlarının bölgeye bir kez bile gelmediğini kaydeden Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı, "Türkiye'nin hızlı ilerlediği bu günde, böyle bir teklifi gündeme getirmekten insan sıkılır." ifadesini kullandı.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, işadamları olarak daha fazla iş ve istihdam oluşturabilmeleri için huzur ve güvenin sağlanmasını istedi. Şu an itibarıyla bölgede böyle bir karara gerek olmadığını ifade eden oda başkanı, terör olaylarının üstesinden de ancak ekonomik kalkınma ile gelineceğini vurguladı. Nejat Koçer, Doğu ve Güneydoğu'nun bazı yerlerine olağanüstü hal ilan etmek yerine istihdam artırıcı önlemlerin götürülmesi gerektiğini, terörün ancak bu yöntemle üstesinden gelineceğini belirterek, "Aksi halde OHAL karın doyurmaz." dedi. 
 
OHAL ÇÖZÜM DEĞİL

Diyarbakır Ticaret Odası Meclis Üyesi İsmail Yiğit de oda olarak bu teklifi gündeme getirenleri kınadıklarını ifade etti. Bölgenin OHAL ve sıkıyönetim kararlarından çok çektiğini ifade eden Yiğit, yeniden eski günlere dönülmesi halinde bölgede tek bir işadamının bile kalmayacağını ifade etti. Bu tarz bir adımın atılması halinde Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşlarıyla karşı bir bildiri yayımlayacaklarını açıklayan İsmail Yiğit, Avrupa Birliği sürecindeki bir ülkede böyle şeylerin düşünülmesini bile yadırgadıklarının altını çizdi.

Türkiye'nin geldiği bu zamanda böyle bir yaklaşımın gündeme gelmesini mantığının almadığını ifade eden Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu, işadamı olarak hayal kırıklığı yaşadığını ifade etti. Doğu'nun 20-25 yıl içinde sıkıyönetim ve OHAL ile yönetildiğine işaret eden Kandaşoğlu, "Biri çıkıp bir faydasını gözümüze göstersin. Bu dönemde tarım ve hayvancılık bitti. İnsanlar işsiz kaldı, Batı'ya göç etmek zorunda kaldı. Emniyet güçleri ile bölge halkı karşı karşıya geldi." ifadelerini kullandı.

BOYDAK: ÇÖZÜM GÜÇLÜ EKONOMİ

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Türkiye'nin terörden canının çok yandığını, bu meselenin üstesinden gelebilmek için güçlü bir ekonomiye sahip olunması gerektiğini söyledi. Terör konusunda siyasilerin birbirlerini suçlamadan güvenlik görevlilerine destek vermesini isteyen Boydak, konunun iç politika meselesi yapılmadan terörün üzerine ciddiyetle gidilmesi gerektiğini vurguladı. Boydak, "Bununla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Tabii yüreğimiz yanıyor ama bir taraftan da ekonomik olarak güçlü olduğumuz zaman bu meseleleri daha hızlı çözme imkânımız var. Bu nedenle elbirliği içerisinde ekonomimizi geliştirmeliyiz. Eğer bunu başarabilirsek sadece terör değil, ülke olarak yaşadığımız birçok sorunun üstesinden geliriz.

Kaynak / Cihan

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?