'En pahalı pasaport'a tepkiler artıyor

Dünyanın en pahalı pasaportunu almak zorunda bırakılan Türkler 'seyahat özgürlüğü' için seslerini yükseltiyor.

'En pahalı pasaport'a tepkiler artıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Türkiye 1 Haziran'dan itibaren biometrik, yani çipli pasaport uygulaması başlattı. En fazla beş yıl için verilen Türk pasaportlarına bu süre için verilecek rakam 750 lirayı buluyor. Üstelik Türkiye bir çok ülkenin kabul etmediği 6 aylık pasaport uygulamasına devam ediyor, 6 ay için ödenecek para da 250 liranın üzerinde..

Bu fahiş fiyatlandırmaya tepki gösterenler internet üzerinden bir "seyahat özgürlüğü" kampanyası başlattı. "Biz müşteri değil,vatandaşız" başlığı ile duyurulan kampanyanın sözcüleri, temel bir hak olan seyahat özgürlüğüne yönelik ihlal olarak değerlendirdikleri yüksek pasaport ücretlerini protesto ediyor.

Devletin "vatandaşını müşteri olarak görüp pasaportunu sattığını" belirten vatandaşlar, Türkiye'nin 49 ülke arasında en pahalı pasaport alınan ülke olduğuna dikkat çekiyor.

http://seyahatozgurlugu.com/ sitesinde yer alan bilgiler arasında yurt dışındaki Konsolosluk ve Elçiliklerden Türkiye'dekinin neredeyse yarı fiyatına pasaport çıkartabileceği gerçeği de yer alıyor. Örneğin 5 yıllık pasaport için yaklaşık yurt dışında yaşayan Türkler 115 Euro (230 lira) harç ödüyorlar.

Öte yandan çipli pasaportlarda uzatma imkanı da bulunmuyor. Halihazırda kullanılan ve makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların geçerlilik süreleri boyunca ve ancak 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanılabilecek. Bu tarihten sonra makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlarla seyahat etmek mümkün olmayacak. Yeni pasaportlarla ilgili ücretlendirme tartışması ise artarak devam ediyor.

İLGİLİ HABER: Pasaport sahibi olmak cep yakıyor

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 15:16
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatan sever
vatan sever - 11 yıl Önce

neden turkiyede hersey pahalli olmak zorunda,benzin pahali tum kagit dolastirma islemleri pahali,zenginligin ispati vatandasin uc kurus maasini elinden almaktanmi geciyo.pes diyorum artik.

banner39