banner39

Endonezya acil yardım bekliyor-FOTO

Son iki gün içerisinde iki büyük depremle sarsılan Endonezya acilen tıbbi ve yiyecek yardımı bekliyor.

Arşiv 01.10.2009, 16:16 01.10.2009, 18:35
Endonezya acil yardım bekliyor-FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi -ÖZEL

Endonezya'da son iki gün içerisinde meydana gelen iki ayrı depremden sonra bölge tam bir felakete dönüştü.

Dünya Bülteni'nin deprem bölgesinde bulunan Dr. Mehmet Özay'a ulaşarak elde ettiği bilgilere göre, deprem bölgesinde yaşayanlara acil yardım yapılması gerekiyor.

Mehmet Özay, depremin ardından binlerce kişinin hala enkaz altında olduğunu belirterek, kurtulanların ise acil yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi. Özellikle depremden kurtulan yararlıların ilaç yardımına ihtiyacı oldunu vurgulayan Özay, evleri yıkılan ve dışarıda kalanların barınma ihtiyaçlarının olduğunu ifade etti.

Muson yağmurlarının bölgede devame ettiğini belirten Özay, geceleri havaların çok soğuk olduğunu bu nedenle evleri yıkılan ve evlerinden tahliye edilenlerin büyük bir tehlike altında olduğunu aktardı.İHH EKİBİ BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Endonezya'daki deprem sonrası yardım kuruluşları harekete geçti. İHH İnsani Yardım Vakfı ilk etapta 100 bin TL'lik bir yardım yapma kararı aldı. İHH Endonezya Temsilcisi Mesut Olgun bölgede. Deprem bölgesindeki yardım faaliyetlerine ve arama kurtarma çalışmalarına katılmak için İstanbul'daki İHH ekibi de yola çıktı.

Güneydoğu Asya'nın fakir ülkesi Endonezya 2005 yılında meydana gelen büyük depremin henüz yaralarını saramadan bir defa daha depremle sarsıldı. Deprem yol açtığı bilanço ağırlaşmaya başladı. Ölü sayısı her geçen dakika artıyor. 467 olan ölü sayısının bini bulacağı belirtiliyor.

Deprem haberinin duyulmasının ardından çeşitli ülkelerden acil yardım malzemeleri Endenozya'ya gönderildi. Türkiye'de de Kızılay ve İHH İnsani Yardım Vakfı afetzedelerin yaraları sarmak için harekete geçti. İHH'nın Endonezya Temsilcisi Mesut Olgun bölgede. Deprem bölgesindeki yardım faaliyetlerine ve arama kurtarma çalışmalarına katılmak için İstanbul'daki İHH ekibi de yola çıktı.

Endonezya için İHH merkezinde kriz masası oluşturuldu. Bölge halkı için yardım çalışmaları başlatıldı. Endonezya için gelecek bağışların hızlı bir şekilde afet mağduru insanlara ulaştırılacağı bildirildi.

2005 yılındaki tsunami depreminde hayırsever Türkiye halkının destekleriyle Endonezya halkının yaralarını saran İHH, depremde anne veya babasını kaybeden çocuklar için Açe'de bir yetimhane açmıştı. Yetimhane yurdunda halen 100 yetim çocuk kalıyor.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?