banner39

Endonezya depremle sarsıldı: 100 üzerinde ölü var / Güncellendi

Endonezya'daki 7.6 şiddetinde depremde 100'ün üzerinde kişi ölürken, binlerce kişi enkaz altında kaldı.

Arşiv 30.09.2009, 17:04 01.10.2009, 10:11
Endonezya depremle sarsıldı: 100 üzerinde ölü var / Güncellendi


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya'da meydana gelen 7.6 şiddetinde deprem sonucu yüzün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin ise enkaz altında olduğu öğrenildi. Depremde yüzlerce ev işyeri yerle bir oldu.

Sumatra adasındaki Padang kentinde evlerin yıkıldığı, elektriklerin kesildiği ve yaralıların olduğu bildirildi. Bölgede tsunami alarmı verildi ancak daha sonra kaldırıldı. 

Endonezya meteoroloji kurumu, ülkenin batı bölgelerinin şiddetli deprem ile sarsıldığını açıkladı. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ise, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Tayland'da tsunami alarmı verdi. Endonezya meteoroloji kurumu tarafında yapılan açıklamada, 7.6 şiddetinde depremin merkez üssünün ülkenin batısındaki Sumatra adasının 50 kilometre yakınlığında okyanusta olduğu kaydedildi.

Depremin 2004'te Hint Okyanusu'nda oluşarak 230 bin kişinin ölümüne yol açan tsunamiyi oluşturan deprem ile aynı fay hattında meydana geldiği bildirildi.

ABD Jeoloji Araştırma Merkezi ise Endonezya'daki depremin şiddetini 7.9 olarak açıkladı.

Depremin başkent Cakarta'da yüksek binalarda ve Singapur ve Malezya'da da hissedildiği bildirildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: ÖLÜ SAYISI 2004'Ü GEÇEBİLİR

A man stands in front of a collapsed building after an earthquake ...Endonzya Sağlık Bakanlığı, deprem felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlerin, 2004 yılındaki sayıyı geçebileceğini dile getirdi.

Depremin vurduğu bölgede, tamamen yıkılan bir otelin enkazında şimdiye kadar 100 ceset çıkarıldığı belirtildi. Bu arada bir de hasatane tamamen yıkıldığı da gelen haberler arasında. 

Sağlık bakanlığı yetkilileri, acilen ceset torbalarına ihtiyaç duydukalrını duyurdular. Köprülerin yıkılması nediyle ulaşımnda sorunlar yaşanıyor.

Muson yağmurları başladığında, insanların enkaz altında ve boğulma riski ile karşı karşıya...

Depremin tetiklediği heyelan sebebiyle, deprem merkezine kara yolu ile ulaşım kesildi. Elektrik ve iletişim ağı da çökmüş durumda.

Görgü tanıkları da depremde aralarında otellerin de bulunduğu birçok binanın yıkıldığını, bazı binalarda yangınların çıktığını, köprülerin tahrip olduğunu, muhtemelen su borularının patlaması yüzünden caddelerin sular altında kaldığını söylediler.

Students walk out from a collapsed building after an earthquake ...TSUNAMİ ALARMI KALDIRILDI
Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ile Japonya Meteoroloji Kurumu, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Tayland için önce tsunami alarmı verdi. Ancak bu alarm daha sonra kaldırıldı.

Depremin geniş bir alanda hissedildiği, komşu Singapur'da da yüksek binaların tahliye edildiği bildirildi.

DÜNYANIN EN AKTİF FAY HATLARINDAN BİRİ
Batı Sumatra vilayetinin başkenti olan Padang, dünyanın en aktif fay hatlarından biri üzerinde bulunuyor.

Jeologlar öteden beri, 900 bin nüfusu bulunan Padang'ın günün birinde büyük bir depremle yıkılabileceğini söylüyor.

2004'TEKİ DEPREM İLE AYNI FAY HATTINDA
2004'te Endonezya'nın Aceh eyaleti açıklarında meydana gelen şiddetli deprem ve ardından meydana gelen tsunamide, çoğu Endonezya'da olmak üzere 232 bin kişi ölmüştü.

Endonezya Meteoroloji Kurumu, Padang'ın 50 kilometre açığındaki depremin, 2004'teki büyük tsunamiye yol açan aynı fay hattı üzerinde olduğunu bildirdi.

DÜNYA FELAKETLERLE BOĞUŞUYOR
Dün yine Pasifik Okyanusu'nda bir ada ülkesi olan Amerikan Samoası'nda 8,3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, deprem ve ardından meydana gelen tsunamide 113 kişi hayatını kaybetmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?