banner39

Endonezya Hükümeti Açe ile Anlaştı

Endonezya'da, hükümet ve Özgür Açe Hareketi adlı grup, 30 yıldır süren çatışmalar ardından bugün bir barış anlaşması imzaladı. Taraflar anlaşmayı aylar süren görüşmelere arabuluculuk eden Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de imzaladılar. Açelileri

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Endonezya Hükümeti Açe ile Anlaştı

İslam Dünyası / Haber Merkezi

 

Endonezya’da, Açe bölgesinde 30 yıldır süren çatışmaları sona erdirmeyi hedefleyen ateşkes anlaşması Helsinki’de imzalandı. Anlaşmaya göre Özgür Açe Hareketi üyelerinin silahsızlandırılması, af ilan edilmesi ve Açe bölgesinde hükümetin askeri hareketlerinin sınırlanması öngörülüyor. Anlaşmanın, Avrupa Birliği ve Asya’dan yetkililer ile askerler tarafından denetleneceği kaydedildi. Açe’de barış anlaşmasına giden yol, 26 Aralık’ta yaklaşık 300 bin kişinin hayatına mal olan tsunami felaketinden sonra Özgür Açe Hareketi’nin bağımsızlık talebinden vazgeçmesi ve bunun ardından yerel seçimlere katılmasına izin verilmesiyle açılmıştı. Bölgede 30 yıldır süren çatışmalarda 15 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti.

İlk sınav 15 Eylül'de

Anlaşmanın uygulanmasına yönelik ilk sınav gelecek ay verilecek. Silah bırakma ve asker çekme işlemi anlaşmanın imzalanmasından tam bir ay sonra başlıyor. Bu işlem, Avrupa Birliği ve Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği ASEAN'dan yaklaşık 200 gözlemci tarafından denetlenecek. Hiç kimse bu sürecin kolay geçeceğine inanmıyor. Zaten önceki barış anlaşmaları taraflar arasındaki derin güvensizlik nedeniyle, bir türlü uygulanamamıştı. Ancak şimdi bu anlaşmaya işlerlik kazandırmak için ortada gerçek bir siyasi iade var gibi görünüyor. Açelilerin, Helsinki'deki imza töreninini izleyebilmeleri için, eyaletin başkenti Banda Açe'nin en büyük camii çevresine, dev ekranlar kuruldu. Camilerde de, anlaşmanın gerçekten barış döneminin başlangıcı olması için dua edildi.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?