banner39

Endonezya Yeniden Sallandı

Endonezya'nın Sumatra adası kıyılarını vuran 8,7 şiddetindeki depremden en çok etkilenen Nias Adası'nda 2 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Binaların enkazı altında yüzlerce kişi olabileceği belirtiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Endonezya Yeniden Sallandı

Hint Okyanusu'nda meydana gelen şiddetli bir deprem, Endonezya'nın Sumatra Adası kıyılarını vurdu. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin büyüklüğünü 8,7 olarak açıkladı. Depremin merkez üssü, üç ay önceki tsunami felaketinde en büyük zarara uğrayan Banda Aceh eyaletine 400 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yusuf Kalla, BBC'ye yaptığı açıklamada depremden en çok etkilenen bölgelerden olan Nias Adası'nda ölü sayısının bin ile iki bin arasında olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Kalla, gelen haberlere göre, adadaki binaların yüzde sekseninin yıkıldığını ifade etti.
Nias Adası'nda, depremin merkez üssüne 50 kilometre mesafedeki bölgelerde yaklaşık 10 bin kişi yaşıyor. Binaların enkazı altında yüzlerce kişi olabileceği belirtiliyor. Geçen yılın son günlerinde bir başka büyük depremin ardından yaşanan tsunami felaketi, bu depremin ardından da benzer bir tsunaminin meydana gelebileceği endişeleri nedeniyle paniğe neden oldu. Ancak uzmanlar, şu ana kadar, bir tsunami belirtisi görülmediğini belirtiyorlar. Depremin hemen ardından çevredeki ülkeler, özellikle sahil bölgelerindeki halka evlerini terketmeleri uyarısında bulunmuşlardı. Ancak saatler ilerledikçe, yayınlanan tsunami uyarıları geri çekildi ve alarm seviyesi düşürüldü. Aralık ayındaki tsunamiden en çok etkilenen bölgelerden birisi olan Puket Adası'nda yetkililer, binlerce kişinin sahilleri terkederek daha güvenli yüksek kesimlere kaçtığını bildirdi.

Aralık depreminin baskısı sürüyor

8,7 büyüklüğündeki deprem, Aralık ayına kıyasla daha hafif sayılabilir. Ancak depremler tarihine 'dev bir kayıt' olarak yazılacak. Dün akşam meydana gelen sarsıntı, 1900 yılından bu yana yaşanan sekizinci büyük deprem. Deprem sonrası meydana gelen yer hareketi, Sumatra Adası'nın sahil boyunu izliyor. Yani bundan üç ay önce kırılan fay hattının güneyinde. Aralık ayındaki deprem ve tsunami felaketinin ardından uzmanlar, yaşanan büyük sarsıntının, bölgenin jeolojik yapısına baskı oluşturduğunu ve bölgede yeni sarsıntıların beklenebileceğini açıklamışlardı. Bu bölgede fay hattı en son 1861 yılında kırılmıştı. Son dönemde yetkililer, yeni bir depremin beklenebileceğini belirtiyorlardı.
Sumatra Adası açıklarını vuran depremin ardından bir tsunami oluşmaması, depremin merkezinin yer kabuğunun derin bir noktasında olduğuna işaret ediyor. Deprem uzmanları, okyanus tabanına daha yakın bir noktada sarsıntı yaşansaydı bunun bir tsunamiyle sonuçlanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar. Bu son depreme rağmen, Sumatra Adası'ndan geçen fay hattının hâlâ Aralık ayındaki kırılmanın yarattığı baskıyı taşıyor olmasından endişe ediliyor. Bölgede yer hareketlerinin bundan sona nasıl bir seyir izleyeceğini tahmin etmek içinse, uzmanların yeni hesaplamalar yapmaları gerekecek.

Endonezya'da Yeni Deprem Uyarısı

Bilim adamları, Endonezya'da dün meydana gelen 8,7 büyüklüğündeki depremin aynı bölgede üçüncü bir depreme yol açabileceğini uyarısında bulundu. Yerbilimciler, Endonezya'da dün gece denizin altında meydana gelen ve yüzlerce kişinin öldüğü depremin, Asya genelinde yıkıcı dev dalgalara yol açan 26 Aralık'taki yer sarsıntısının neden olduğu jeolojik gerilimin sonucu olduğunu bildirdiler. Endonezya'nın Nias adasında dün gece meydana gelen 8.7 büyüklüğündeki depremin, 2004'teki yer sarsıntısı gibi, okyanus tabanının bir bölümünü, başka bir yer tabakasının alttan ittirmesine bağlı olarak yukarıya doğru iten dikey bir sarsıntı olduğu kaydediliyor. Yerbilimciler, Sumatra adası açıklarında 26 Aralık'tan sonra meydana gelen ikinci şiddetli depremin, ilkinin yol açtığı artan jeolojik gerilimin sonucu olduğunu belirterek, dünkü depremin merkezinin, 26 Aralık'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki sarsıntının 160 kilometre güneydoğusu olduğuna dikkat çektiler. Avustralyalı deprembilim uzmanı Phil Cummins ayrıca, aynı bölgede üçüncü bir depremin daha beklendiğini, çünkü dünkü sarsıntının ardından jeolojik gerilimin daha da artacağını kaydetti. Cummins, bölgenin güneydoğusundaki katman parçasının beklenenden daha önce kırılma olasılığı da bulunduğunu belirterek, bunun tam zamanın tahmin edilemeyeceğini vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?