banner15

Endonezya'da 7.3 şiddetinde deprem

Endonezya yakınlarında 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre üç kişi yaralandı.

Endonezya'da 7.3 şiddetinde deprem

Endonezya'da çok şiddetli deprem meydana geldiği bildirildi. ABD Yer Bilimleri Araştırma Kurumu, depremin Richter ölçeğine göre 7,2 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

Endonezya'nın Sulawesi adasında meydana gelen depremin tsunami oluşturabileceği bildirildi. Yerel yetkililer, bir kilisenin hasar gördüğünü üç kişinin yaralandığını belirtti. Can kaybı olup olmadığı ise henüz belli değil.

ABD Yer Bilimleri Araştırma Kurumu, ilk açıklamasında Richter ölçeğine göre 7.2 olarak verdiği depremin büyüklüğünü 7.3 olarak düzeltti. Endonezya Sismoloji Enstitüsü ise daha önce Richter ölçeğine göre 6.5 olarak verdiği depremin büyüklüğünü 6.7'ye yükseltti.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de depremin tsunamiye yol açabilecek şiddette olduğunu kaydetmesine rağmen, kıyı bölgelerinde bir tehlike görülmediğini açıkladı.

Endonezya Sismoloji Enstitüsü de merkez üssü ülkenin kuzeydoğusundaki Kuzey Maluku bölgesinin başkenti Ternate kentinden 130 kilometre uzaklıkta bulunan depremin tsunamiye yol açmadığını açıkladı.
    
Sumatra adasında Aralık 2004'te meydana gelen ve tsunamiye yol açan depremde 230 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.
 
Felakette ölenlerden 131 bini yalnızca Açe bölgesindendi. Endonezya'nın Cava adasında 2006'da meydana gelen tsunami felaketinde de yaklaşık 5 bin kişi ölmüştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48