banner39

Endonezya'da devlet başkanı oylarını artırdı

Yudhoyono'nun partisi ilk sonuçlara göre oy oranını üç misli arttırdı.

Arşiv 10.04.2009, 11:31 10.04.2009, 13:16
Endonezya'da devlet başkanı oylarını artırdı

Endonezya'da yapılan genel seçimlerin ardından alınan erken sonuçlar göre siyasi partilerin bugün koalisyon görüşmelerine başlamaları bekleniyor.

İlk seçim sonuçlarına göre, devlet başkanı Susilo Bambang Yudhoyono'nun partisi önde gidiyor, ancak Temmuzda yapılacak devlet başkanlığı seçimleri için yeterli değil.

Yudhoyono'nun Demokrat Partisi perşembe günü yapılan parlamento seçimlerinde oyların yaklaşık 5'te birini aldı. İlk sonuçlar pilot seçim bölgelerinde yapılan hızlı oy sayımı ile elde edildi. Önceki seçimlerde bu uygulama başarılı sonuç vermişti.

59 yaşındaki Yudhoyono'nun 8 Temmuz'da yapılacak devlet başkanlığı seçimini ikinci dönem de kazanması bekleniyor. Demokrat Parti, 2004'teki yüzde 7.5 oy oranını yaklaşık üç misli artırdı. Ancak Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisi olan Endonezya'da reformlar yapabilmek için parlamentoda hala koalisyon ortakları bulmak zorunda.

Perşembe günü yaptığı konuşmada Yudhoyono, yakında koalisyon ortakları aramaya başlayacağını söyledi. Şimdiki koalisyon ortaklarından en az biri, İslami Refah Adalet Partisi (PKS) yeni görüşmelere hazır olduğunu bildirdi.

PKS sözcüsü Mabruri, "Her iki parti daha önce ortaklık yaptı. PKS ve Demokrat Parti'nin bir koalisyon ortaklığı kurması için büyük bir şans ve ihtimal var." dedi.

Yudhoyono yönetimi Endonezya'ya güçlü bir ekonomik büyüme, göreceli barış ve istikrar getirdi.

Alınan ilk seçim sonuçlarına göre, eski devlet başkanı Megawati Sukarnoputri'nin PDI-P'si ve Golkar partisi, ikisi birden ancak yüzde 14 oy aldılar.

Resmi seçim sonuçlarının bir kaç gün içinde açıklanması beklenmiyor. Ancak bu sonuçların fazla değişmesi beklenmiyor. Yudhoyono'nun partisi parlamentodaki sandalyelerin çoğunu elde edecek.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?