banner39

Endonezya'da enkaz altından 'yaşıyoruz' mesajı

Enkaz altında kalan bir kişi, "yaşıyoruz" diye cep telefonu mesajı gönderdi, 3 köyde ise tek canlı yok

Arşiv 03.10.2009, 14:59 03.10.2009, 16:50
Endonezya'da enkaz altından 'yaşıyoruz' mesajı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Endonezya'da çarşamba günü meydana gelen depremde otel enkazı altında kalan bir kişi, kendisi ve bazı kişilerin yaşadığına dair cep telefonu mesajı gönderdi.

Padang bölgesi polis müdürü Boy Rafli Amar, Ambacang otelinin 338 numaralı odasında kalan bir kişinin akrabalarına cep telefonu mesajı göndererek, kendisiyle birlikte birkaç kişinin daha sağ olduğunu bildirdiğini söyledi.

Ambacang otelinin enkazında hala 8 kişinin sağ olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, bu kişileri kurtarmak için yoğun çalıştıklarını ifade etti.

DÜĞÜN EVİ ÇÖKTÜ, 400 KİŞİ ENKAZ ALTINDA KALDI

Öte yandan, Sumatra'nın batısındaki Pulau Aia köyünde depremin düğün kutlaması yapılan bir binayı tamamen yıktığı, en az 400 kişinin enkaz altında kaldığı bildirildi.

Köyde kurtarma çalışmalarını sürdüren Endonezyalı yetkililer, bölgedeki üç köyün depremle tamamen yerle bir olduğunu, henüz kurtulan hiç kimseye ulaşamadıklarını söylediler.

Şimdiye kadar sadece 26 cesede ulaşabilen ekipler, salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını kaydediyor.

Resmi makamların ölü sayısını 715 olarak bildirdiği depremde BM'nin tahminlerine göre, ölü sayısı bin 100'ü bulabilir. Depremde, 2 bin 400 kişi de hastaneye kaldırılmıştı.

BM yetkilileri, enkaz altında 3 bin ila 4 bin kişinin bulunduğunu tahmin ettiklerini bildirdiler.

BM insani yardım koordinatörü El Mustafa Benlamlih, enkaz altında 3 bin ila 4 bin kişinin bulunduğunu tahmin ettiklerini belirterek, enkaz altındaki bir kişinin azami hayatta kalabilme süresinin genelde bir depremden 5 gün sonrası şeklinde değerlendirildiğini kaydetti.

Bu arada Sumatra adası yakınlarında meydana gelen depremden sonra başta Avustralya, Türkiye, Singapur, Japonya ve Güney Kore olmak üzere 14 ülkeden yardımların yola çıktığı, bir kısmının da felaket bölgesine ulaştığı bildirildi.

İHH EKİBİ BÖLGEDE

Deprem haberinin duyulmasının ardından çeşitli ülkelerden acil yardım malzemeleri Endenozya'ya gönderildi. Türkiye'de de Kızılay ve İHH İnsani Yardım Vakfı afetzedelerin yaraları sarmak için harekete geçti. İHH'nın Endonezya Temsilcisi Mesut Olgun bölgede. Deprem bölgesindeki yardım faaliyetlerine ve arama kurtarma çalışmalarına katılmak için İstanbul'daki İHH ekibi de yola çıktı.

Endonezya için İHH merkezinde kriz masası oluşturuldu. Bölge halkı için yardım çalışmaları başlatıldı. Endonezya için gelecek bağışların hızlı bir şekilde afet mağduru insanlara ulaştırılacağı bildirildi.

2005 yılındaki tsunami depreminde hayırsever Türkiye halkının destekleriyle Endonezya halkının yaralarını saran İHH, depremde anne veya babasını kaybeden çocuklar için Açe'de bir yetimhane açmıştı. Yetimhane yurdunda halen 100 yetim çocuk kalıyor. 

banner53
Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?