banner39

Endonezya'da İsrail Karşıtı Tarihi Gösteri

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da, yüzbinlerce kişi İsrail karşıtı gösteri düzenledi. Cakarta dışında Surabaya, Makassar, Bandar Lampung ve Cepara kentlerinde de düzenlenen gösterilerde, ''Filistin halkına uygulanan baskı'' ve ''Harem-i Şerif'e yönelik te

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Endonezya'da İsrail Karşıtı Tarihi Gösteri

Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki ABD Büyükelçiliği yakınlarında toplanan yüzbinlerce Endonezyalı Müslüman, İsrail karşıtı gösteri düzenledi. Cakarta'daki gösteri sabah saat 7.00 sıralarında başladı. ABD Büyükelçiliği önündeki en az 2.5 kilometre uzunluğunda insan seli oluşturan protestocular, İsrail'i Filistinlilere karşı olan tutumundan dolayı kınayarak, Washington yönetiminden de İsrail Devleti'ne yaptığı mali ve siyasi yardımları durdurmasını istedi. Göstericiler sık sık tekbir getirirken, "Yahudilerden el-Aksa'yı Koruyun", "Açe'ye Evet, Nias'a Evet, Filistin'e Evet, PKS gönüllüleri el-Aksa'yı kurtarmaya hazır" sloganları attı. Çocukların da katıldığı gösteriler, ülkedeki Refah Adalet Partisi (PKS) ve taraftarları tarafından organize ediliyor. İsrail karşıtı gösteriler Cakarta, Surabaya, Makassar, Bandar Lampung, Jepara başta olmak üzere pek çok kent ve kasabada düzenleniyor. Gösterilerde, ''Filistin halkına uygulanan baskı'' ve ''Harem-i Şerif'e yönelik tehdit'' protesto edildi.

"Mescid-i Aksa'yı Yahudi akınından kurtaralım"

Göstericilerin taşıdığı pankartlarda, ''ABD ve İsrail gerçek teröristlerdir'' ve ''Mescid-i Aksa'yı Yahudi akınından kurtaralım'' ifadeleri yer aldı. Kalabalık, dua edilmesinden sonra olaysız dağıldı. Endonezya'daki İsrail karşıtı gösteriler, bir Hamas liderinin, tüm İslam dünyasını el-Aksa'yı korumaya çağırmasından bir hafta sonra gerçekleştirildi. Hamas liderleri ve Filistin yönetiminin desteğini alan yetkili, 10 Nisan'da on bin kadar Filistinliye hitaben yaptığı konuşmada, İsrailli fanatiklerin saldırılarına karşı el-Aksa Camii kompleksi etrafında bir insan kalkanı oluşturmalarını istemişti. İsrail'de geçen hafta bazı önde gelen hahamların, binlerce Yahudi'ye Batı Duvarı'nda toplanarak, Harem-i Şerif'e yürüme çağrısı yapması üzerine, Harem-i Şerif'i ''korumak'' için buraya girmeye çalışan genç Filistinlilerle İsrail polisi arasında çatışma çıkmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü