banner39

Endonezya'da ölü sayısı 770'i geçti-FOTO

Endonezya'yı vuran deprem felaketlerinden sonra ölü sayısının 770'i aştığı öğrenildi.

Arşiv 01.10.2009, 18:17 01.10.2009, 18:36
Endonezya'da ölü sayısı 770'i geçti-FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Asya'yı deprem ve tsunami vurdu, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği doğal afetlerden geriye yürek burkan karler kalırken gelen son bilgilerde ölü sayısının 770'i geçtiği belirtildi.

Sosyal İşler Bakanlığından yapılan açıklamada, ölü sayısının 770'e çıktığı belirtildi.

Endonezya'da dün 7,6 ve bugün 6,8 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiş, son olarak 529 kişinin öldüğü, 421 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

TÜRK KIZILAYI, DEPREM BÖLGESİNE EKİP GÖNDERDİ

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Endonezya'daki deprem nedeniyle bölgeye ihtiyaç tespit ekibi gönderildiğini, iki uzmanın da bölgeye doğru yola çıktığını bildirdi.

Küçükali, yaptığı yazılı açıklamada, Endonezya'nın Sumatra Adası açıklarında meydana gelen depremin hemen ardından Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi'nin, Türkiye'nin Cakarta Büyükelçiliği ve Endonezya Kızılhaç'ı ile iletişime geçerek, Türk halkının ''geçmiş olsun'' dileklerini ilettiğini kaydetti.

Endonezya'da 2004 yılında yaşanan tsunami sonrasında Banda Aceh'te Türk Kızılayı tarafından kurulan toplum merkezinde görev yapmakta olan yerel uzmanlardan kurulu bir ekibin acil olarak deprem bölgesine gönderildiğini ifade eden Küçükali, ekibin bölgede ihtiyaç tespiti yapacağını ve insani yardım çalışmalarına destek vereceğini belirtti.

Küçükali, Türk Kızılayının Ankara'da bulunan Afet Operasyon Merkezi'nden de iki afet müdahale uzmanının bölgeye doğru yola çıktığını bildirdi.

Yardım çalışmalarının yanı sıra depremzedelere psikososyal desteğin de verileceğini kaydeden Küçükali, bölgede oluşabilecek insani yardım malzemesi ihtiyacının karşılanabilmesi için de tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.AB'DEN 7 MİLYON AVRO ACİL İNSANİ YARDIM

AB Komisyonu, deprem, tsunami ve kasırga felaketlerini bir arada yaşayan Asya Pasifik ülkelerine 7 milyon avrodan fazla acil insani yardım kararı aldı.

Endonezya'da dün Sumatra adasındaki Padang kenti yakınlarında meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki deprem ve yine Sumatra adasında bu sabahki 6,8 büyüklüğündeki artçı sarsıntı üzerine bu ülkeye 3 milyon avro acil insani yardım gönderen AB Komisyonu, gerektiğinde yeni yardıma hazır olduğunu belirterek, 579'a ulaşan ölü sayısının artmasından endişe ettiğini bildirdi.

AB, Ketsana Kasırgası'nın vurduğu Filipinler'e 2 milyon avro insani yardım kararı alırken daha sonra aynı felakete hedef olan Vietnam, Kamboçya ve Laos için de 2 milyon avroyu serbest bıraktı.

AB Komisyonu, tsunami felaketi yaşayan Pasifik'teki adalara da Kızılhaç kanalıyla 150 bin avro acil insani yardım gönderdi.


İLGİLİ HABERLER:

Endonezya acil yardım bekliyor-FOTO

Depremin vurduğu bölgede Osmanlı izleri-FOTO

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?